Halep, eliminată în primul tur la Londra

Sport 30 Iulie 2012 / 00:00 416 accesări

Ploaia a dat peste cap turneul olimpic de tenis de la Londra, găzduit de All England Lawn Tennis & Croquet Club, unde se desfăşoară şi turneul de Grand Slam de la Wimbledon. Intrată în luptă ieri, în a doua zi de întreceri, constănţeanca Simona Halep (nr. 50 WTA) a cedat primul set din meciul cu Yaroslava Shvedova (Kazahstan, nr. 47 WTA), cu 4-6, apoi partida a fost suspendată din cauza ploii. Reluată după câteva ore, întâlnirea a continuat în nota de dominare a jucătoarei din Kazahstan, care şi-a adjudecat şi setul secund cu 6-2. Constănţeanca nu a părăsit însă competiţia de la Londra, urmând să evolueze astăzi în proba de dublu, alături de Sorana Cîrstea, împotriva surorilor americane Venus şi Serena Williams. Tot azi va evolua în primul tur la dublu masculin şi celălalt tenismen constănţean prezent la Londra, Horia Tecău, alături de Adrian Ungur, cei doi urmând să lupte cu perechea canadiană formată din Daniel Nestor şi Vasek Pospisil, dar şi Irina-Camelia Begu (nr. 79 WTA), care va da piept cu liderul clasamentului mondial şi principala favorită la trofeu, Victoria Azarenka (Belarus).

ÎNVINŞI ÎN PRIMUL TUR. Primii tenismeni români intraţi în luptă au cedat sâmbătă încă din primul tur. Astfel, Sorana Cîrstea (nr. 39 WTA), a cedat în faţa italiencei Flavia Pennetta (nr. 21 WTA), cu 2-6, 6-4, 2-6, după o oră şi 38 de minute de joc, iar Adrian Ungur (98 ATP) a fost învins de luxemburghezul Gilles Muller (56 ATP), la capătul unui meci care a durat doar 53 de minute, cu 6-3, 6-3.