Halep, în semifinale la Dubai

Tenis de câmp

Sport 20 Februarie 2020 / 21:12 990 accesări

Tenismena constănţeană Simona Halep (locul 2 WTA şi favorită numărul 1) s-a impus, joi seară, în meciul cu Aryna Sabelenka (Belarus, locul 13 WTA şi cap de serie numărul 7), din sferturile de finală ale turneului de categorie Premier de la Dubai, dotat cu premii în valoare totală de 2.800.000 de dolari. Ca şi în confruntarea din turul secund, cu Ons Jabeur (Tunisia, locul 45 WTA, beneficiara unui wild card), Halep a cedat primul set, după care a revenit şi a obţinut o victorie absolut meritată, cu scorul de 3-6, 6-2, 6-2, după o oră şi 37 de minute de joc.

Prin calificarea în semifinale, Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 98.830 de dolari şi 185 de puncte WTA.

În penultimul act de la Dubai, Simona Halep o va înfrunta pe Jennifer Brady (SUA, locul 52 WTA, jucătoare venită din calificări), întâlnirea fiind programată vineri, 21 februarie, nu mai devreme de ora 17.00. În cealaltă semifinală se vor întâlni Petra Martic (Croaţia, locul 15 WTA şi cap de serie numărul 8) şi Elena Rybakina (Kazahstan, locul 19 WTA).