Halep începe azi noul sezon

Tenis de câmp / Circuitul WTA

Sport 05 Ianuarie 2015 / 00:00 571 accesări

După un an 2014 excelent, încheiat pe locul 3 în clasamentul mondial, Simona Halep a ales să înceapă noul sezon al circuitului WTA în China, la turneul de la Shenzhen, dotat cu premii în valoare totală de 500.000 de dolari. Prezentă pentru prima oară la competiția asiatică, tenismena constănțeană a fost desemnată principală favorită, dar sorții nu au fost foarte norocoși. Astfel, Halep joacă în această dimineață, de la ora 6.30, în primul tur, împotriva sportivei germane Annika Beck, clasată pe locul 53 WTA. Cele două jucătoare s-au mai întâlnit în trei rânduri, constănțeanca impunându-se de două ori, în timp ce Beck a câștigat o singură dată, în ultimul meci direct, disputat anul trecut, la s'Hertogenbosch (Olanda), când Halep s-a retras la scorul de 7-5, 2-3, din cauza unor probleme medicale. Dacă va trece în turul secund, sportiva în vârstă de 23 de ani va avea o misiune mai ușoară, urmând să dea piept cu învingătoarea partidei dintre Anna Lena Friedsam (Germania, locul 85 WTA) şi Natalia Vikhlyantseva (Rusia, locul 588 WTA). „Arena centrală de la Shenzen este foarte mare și frumoasă. Îmi place să mă antrenez aici și abia aștept să încep turneul”, a spus Halep.

DULGHERU, ELIMINATĂ ÎN PRIMUL TUR

La turneul de la Shenzen mai sunt prezente alte trei românce, dar singura care a jucat ieri, în prima zi a competiției, a fost Alexandra Dulgheru (83 WTA). Din păcate, aceasta a fost învinsă de chinezoaica Saisai Zheng (100 WTA), cu scorul de 7-5, 5-7, 6-1, după două ore şi 34 de minute de joc. Pentru prezenţa pe tabloul principal, Dulgheru va primi un punct WTA şi 3.199 de dolari. Favorită nr. 6, Irina Begu (41 WTA) o va întâlni, azi, în primul tur, pe Katerina Siniakova (Cehia, 84 WTA), iar Monica Niculescu (46 WTA), cap de serie nr. 7, va da piept cu Polona Hercog (Slovenia, 97 WTA). La dublu, Begu va face pereche cu jucătoarea spaniolă Lara Arruabarrena, cele două fiind favorite nr. 2, iar Niculescu, învingătoare la ediția anterioară, va juca alături de Zarina Diyas (Kazahstan).