Halep, nominalizată de WTA pentru jucătoarea lunii martie

Tenis de câmp

Sport 08 Aprilie 2015 / 00:00 613 accesări

Clasată pe locul 3 în clasamentul WTA, Simona Halep, câştigătoare a turneului de la Indian Wells, a fost nominalizată de site-ul oficial al WTA pentru titlul de jucătoarea lunii martie, alături de americanca Serena Williams, locul 1 WTA, şi de spaniola Carla Suarez Navarro, locul 10 WTA. Pe lângă titlul obţinut la Indian Wells, de categorie Premier Mandatory, cel mai important din carieră, Halep a ajuns în semifinalele turneului Miami Open, unde a fost învinsă de liderul mondial, cu scorul de 6-2, 4-6, 7-5. La rândul ei, Serena Williams a ajuns în semifinale la Indian Wells, dar nu a disputat meciul din această fază, cu Simona Halep, din cauza unei accidentări. Ulterior, sportiva americană s-a impus în finala turneului Miami Open, în faţa celei de-a treia nominalizate, Suarez Navarro, cu scorul de 6-2, 6-0. La turneul californian, Halep a învins-o pe Carla Suarez Navarro, cu scorul de 5-7, 6-1, 6-1, în sferturile de finală ale competiţiei. Fanii pot vota jucătoarea lunii martie până joi.

De asemenea, site-ul postului TV american ESPN analizează „Capitolul 2” al sezonului de tenis, desfăşurat pe terenurile „hard” americane, în luna martie, ajungând la concluzia că WTA are în acest moment doar două jucătoare de elită „demne de încredere”: Serena Williams şi Simona Halep.

Ieri, Simona Halep a declarat că nu poate comenta afirmaţiile fostului tenisman Ilie Năstase cu privire la neparticiparea sa la întâlnirea de FED Cup cu formaţia Canadei, precizând că i-ar fi fost foarte greu să facă parte din echipa României în duelul care va avea loc în deplasare.