Halep s-a calificat în optimi la Cincinnati

Tenis de câmp / După trei seturi foarte disputate

Sport 14 August 2019 / 20:40 665 accesări
Simona Halep a revenit în duelul cu Ekaterina Alexandrova după ce a cedat primul set

Miercuri seară, în turul al doilea al turneului de la Cincinnati, dotat cu premii în valoare de 2,9 milioane de dolari, tenismena constănțeană Simona Halep (locul 4 WTA şi favorită numărul 4) a obţinut o vuctorie muncită în confruntarea cu rusoaica Ekaterina Alexandrova (locul 43 WTA). După trei seturi extrem de disputate, Halep s-a impus cu scorul de 3-6, 7-5, 6-4, după două ore şi cinci minute de joc.

„A fost un meci foarte, foarte greu. Loveşte mingea foarte puternic, dar nu am renunţat. Mă bucur că am reuşit să câştig. Din punct de vedere mental a fost foarte dificil, din cauza accidentării suferite săptămâna trecută. Vă mulţumesc tuturor. Este o plăcere să joc aici şi sper să rămân până la finalul turneului”, a spus Halep, la finalul partidei.

Prin calificarea în optimile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Cinncinati, Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 30.330 de dolari şi 105 puncte WTA.

În optimi, Halep va întâlni învingătoarea din meciul Madison Keys (SUA, locul 18 WTA şi cap de serie numărul 16) - Daria Kasatkina (Rusia, locul 41 WTA).

Anul trecut, Simona Halep a disputat finala turneului de la Cincinnati, fiind învinsă de Kiki Bertens, scor 2-6, 7-6 (8/6), 6-2. Halep a pierdut şi finalele din 2015 şi 2018 la Cinncinati.