Halep s-a despărțit de antrenorul Wim Fissette

Tenis de câmp

Sport 07 Noiembrie 2014 / 00:00 568 accesări

După un sezon excelent, în care a câștigat două turnee, la Doha și București, a jucat trei finale, la Roland Garros, Madrid și Turneul Campionilor, a ajuns în premieră pe locul 2 în clasamentul WTA, cea mai bună poziție ocupată în istorie de o tenismenă din România, și a câștigat aproape cinci milioane de dolari din premii, Simona Halep a decis să pună capăt colaborării cu antrenorul belgian Wim Fissette. Cei doi au început parteneriatul la finalul lunii ianuarie, când tenismena constănțeană ocupa locul 10 WTA, iar tehnicianul avea o carte de vizită impresionantă, pregătindu-le în trecut pe Kim Clijsters şi Sabine Lisicki. Hotărârea sportivei în vârstă de 23 de ani a fost anunțată, ieri, pe pagina sa oficială de Facebook. „Colaborarea mea cu antrenorul Wim Fissette se încheie la finalul acestui an, în urma unei decizii luate de comun acord. A fost un an bun și frumos. Îi mulțumesc și îi doresc succes în continuare”, a scris Halep, care în prezent ocupă locul 3 în ierarhia mondială. „Sunt convins că Simona a luat cea ma bună hotărâre. Eu nu pot vorbi decât despre ceea ce am văzut de pe margine, dar am fost la suficient de multe meciuri și am urmărit-o mult pe Simona. Din câte mi-am dat eu seama, nu cred că a existat o chimie între cei doi. Nu cred că se simţeau”, a declarat președintele Federației Române de Tenis de Câmp, George Cosac.

DEPARTE DE ȘARAPOVA

Celebra revistă americană „Forbes“ a dezvăluit topul celor mai bine plătiţi sportivi din lume în acest an, iar prima reprezentantă a tenisului este rusoaica Maria Șarapova, care a câștigat impresionanta sumă de 24,4 milioane de dolari, fiind secondată de chinezoaica Na Li, proaspăt retrasă din activitate, cu 23,6 milioane de dolari. Deși se află la cel mai bun sezon din carieră, Halep este la mare depărtare de cele două, reușind să adune din premii și contracte de publicitate sub șase milioane de dolari.