Handbaliştii români, victorie după victorie

Handbal (m) / Turneul celor opt naţiuni din Italia

Sport 29 Decembrie 2006 / 00:00 639 accesări

Reprezentativa masculină de handbal a României a reuşit a doua victorie la turneul de pregătire din Italia. După ce s-a impus la debut cu 35-30 în faţa Estoniei, reprezentativa pregătită de Lucian Râşniţă a făcut un adevărat tur de forţă cu Qatar, ieri dimineaţă, reuşind să cîştige cu 38-24. Diferenţa s-a făcut în repriza secundă, pornită de la scorul de 19-16 în favoarea echipei noastre. Acţiunile rapide pe faza a doua şi contraatac i-au surprins pe asiatici, care au cedat definitiv lupta după primele zece minute ale perioadei a doua. În echipa noastră au evoluat Stănescu, Popescu şi Laufceag în poartă, iar pe semicerc Georgescu 10 goluri, Buricea 5g, Cozma 5g, Ciubotariu 4g, Stavrositu 2g, V.Mazilu 2g, Şania 2g, Novanc 2g, Csepreghi 2g, I.Mazilu 2g, Săulescu 1g şi Manea 1g. Echipa noastră a acumulat pînă acum maximum de puncte, ca şi reprezentativa Muntenegrului (pentru care a evoluat şi Miodrag Kazic), finala grupei jucîndu-se aseară, după încheierea ediţiei. În funcţie de rezultat, România va evolua într-una din finalele competiţiei italiene.

În seria secundă, dominată de naţionala ţării gazdă, viitoarea adversară a tricolorilor din preliminariile Campionatului European, Bulgaria, nu a reuşit să cîştige niciun meci, 26-30 cu Grecia şi 28-29 cu Italia. Ultimele meciuri ale turneului din Italia se vor disputa astăzi, revenirea în ţară a “tricolorilor” fiind programată mîine. Reunirea lotului naţional în vederea partidelor de calificare la EURO 2008 este fixată pentru marţi, 2 ianuarie 2007, la Constanţa, iar primul meci al campaniei europene este programat două zile mai tîrziu, de la ora 19.00, cu Bulgaria, în Sala Sporturilor.