Handbaliştii tricolori, învinşi de vicecampioana mondială

Handbal (m) / Preliminariile Campionatul European, Grupa a 2-a: CROAŢIA - ROMÂNIA 34-22

Sport 29 Octombrie 2010 / 00:00 607 accesări

Naţionala de handbal masculin a României a pierdut primul meci din preliminariile Campionatului European din 2012, fiind învinsă, aseară, în deplasare, de puternica reprezentativă a Croaţiei, cu 34-22 (16-11). În faţa vicecampioanei mondiale şi europene, România a început bine meciul, cu o apărare agresivă, un portar, Mihai Popescu, în mare formă, şi cu un atac în care defensiva croată a fost surprinsă mai ales pe partea dreaptă. Echilibrul s-a păstrat până în min. 26, când gazdele au reuşit pentru prima oară să se distanţeze la trei goluri, scor 13-10, însă la pauză diferenţa a fost de cinci goluri, 16-11 pentru Croaţia. Partea secundă a fost, din păcate, un adevărat coşmar pentru handbaliştii români, incapabili să menţină ritmul impus de gazde. În plus, exceptându-i pe Popescu, Jurcă şi Ghionea, cei mai buni jucători ai României, restul echipei a cedat complet, din toate punctele de vedere, facilitând un succes categoric al Croaţiei. După 22-15 pentru Balic şi compania în min. 40, cu zece minute înainte de final s-a înregistrat cea mai mare diferenţă dintre cele două echipe: 30-17 pentru Croaţia. Ultimul fluier al sirenei a consfinţit un succes confortabil pentru vicecampioana mondială şi europeană, 34-22, în faţa unei formaţii a României care a crezut în şansa ei doar 35 de minute. Au evoluat - Croaţia (selecţioner Slavko Goluza): Sego (6 intervenţii), Alinovic (4 intervenţii); Strlek, Kopljar - câte 6g, Lackovic 5g, Cupic 5g (1x7m), Vori, Duvnjak - câte 4g, Zrnik 2g, Balic, Gojun - câte 1g, Bicanic, Valcic, Sulic, Nincevic; România (selecţioner Vasile Stîngă): Popescu (9 intervenţii), Ciobanu; Ghionea 7g (1x7m), Georgescu, A. Stamate - câte 3g, Novanc, Jurcă, I. Stamate - câte 2g, Şania, Toma, Fenici - câte 1g, Csepreghi, Sabou, Şimicu, Fenici, Ciubotariu. În cealaltă partidă din Grupa a 2-a, Spania a învins, miercuri seară, pe teren propriu, Lituania, scor 33-17. Etapa a 2-a va avea loc duminică, când, de la ora 18.00, se vor disputa jocurile: România - Spania şi Lituania - Croaţia.