Handbaliştii tricolori, locul 3 la “Turneul celor 4 naţiuni”

Sport 12 Ianuarie 2009 / 00:00 609 accesări

Echipa naţională de handbal masculin a României a susţinut, în weekend-ul recent încheiat, ultimele repetiţii înaintea startului Campionatului Mondial din Croaţia, competiţie ce va debuta vineri. Formaţia pregătită de Aihan Omer, Petru Ghervan şi Sorin Toacsen a participat, în Danemarca, la “Turneul celor 4 naţiuni”, încheind competiţia pe locul al treilea. După 28-34 la debut (vineri) cu vicecampioana olimpică, Islanda, tricolorii au învins, sîmbătă, cu 36-31 (la pauză 18-13) Bosnia-Herţegovina. Golurile României au fost înscrise de Ghionea 9g, Irimescu 5g, Iacob 4g, Nicolae 4g, Buricea 4g, Pîrîianu 3g, Stavrositu 2g, Jurcă 2g, Timofte 1g, Petrea 1g, Rohozneanu 1g. Duminică, în ultima zi a turneului România a întîlnit ţara gazdă şi, totodată, deţinătoarea titlului european, Danemarca. Tricolorii au făcut o primă repriză bună, pe care au controlat-o pînă în min. 20, cînd au condus cu 10-9. Finalul reprizei a aparţinut gazdelor, care au intrat la cabine în avantaj, scor 15-13. Debutul părţii secunde a aparţinut gazdelor, care au înscris gol după gol, România “trăind” doar datorită lui Pîrîianu. Diferenţa maximă s-a consemnat în min. 42, cînd danezul Christiansen a urcat scorul la 25-19. România s-a trezit la viaţă şi avea să reuşească nou minute de excepţie. Cu Popescu inspirat între buturi, tricolorii au evoluat exact în ofensivă şi în min. 51 s-au apropiat la un singur pas de gazde (26-25). A fost momentul în care Ulrik Wilbek şi-a chemat elevii la un time-out, iar gazdele şi-au asigurat un final liniştit. S-a încheiat 32-29 pentru Danemarca, campioana Europei intrînd, astfel, în posesia trofeului. Golurile României în meciul de ieri au fost înscrise de Pîrîianu 7g, Ghionea 7g (4x7m), Petrea 4g, Iacob 3g, Stavrositu 3g, Nicolae 2g, Toma 2g şi Rohozneanu 1g. În fiecare meci susţinut de echipa sa la “Turneul celor 4 naţiuni”, Aihan Omer i-a folosit pe toţi cei 16 jucători deplasaţi în Danemarca.

Rezultate “Turneul celor 4 naţiuni” - vineri: Islanda - România 34-28, Danemarca - Bosnia-Herţegovina 38-29; sîmbătă: România - Bosnia-Herţegovina 36-31, Danemarca - Islanda 30-29; duminică: Islanda - Bosnia-Herţegovina 33-31, Danemarca - România 32-29. Clasament final: 1. Danemarca 6p; 2. Islanda 4g; 3. ROMÂNIA 2p; 4. Bosnia Herţegovina 0p.