HCDS se desprinde în fruntea clasamentului Seriei A din play-off

Handbal masculin / Liga Naţională

Sport 17 Aprilie 2019 / 21:29 1251 accesări

Etapa a doua din play-off-ul Ligii Naţionale de handbal masculin a programat miercuri seară, în Sala Sporturilor din Constanța, confruntarea dintre ocupantele primelor două locuri din Seria A, HC Dobrogea Sud Constanța și CSM București. După ce la pauză oaspeţii au avut un avantaj de două goluri, 12-10, în repriza a doua a urmat revenirea formaţiei constănţene, care s-a impus în final cu scorul de 28-23, având în portarul Ionuţ Iancu un adevărat înger păzitor. Pentru echipa pregătită de Zvonko Sundovski şi Marko Isakovic au marcat Nikolic 5 goluri, Nistor 4g, Kevic 4g, Chikovani 4g, Cutura 3g, Crnoglavac 2g, Malinovic 2g, Mocanu 2g, Markoski 1g şi Buricea 1g. În etapa viitoare, HCDS va juca la Călăraşi, miercuri, 24 aprilie.

În cealaltă partidă din Seria A din play-off, disputată tot miercuri, SCM Poli Timișoara - Dunărea Călărași 31-26 (14-12). Clasament: 1. HC DOBROGEA SUD 12p (golaveraj: 56-46), 2. CSM 7p (51-53), 3. Timișoara 3p (54-54), 4. Călăraşi 2p (51-59).

În Seria B din play-off, tot miercuri, CSM Focșani - Steaua Bucureşti 20-25 (9-9). Joi, de la ora 17.30 (în direct la TVR HD), va avea loc meciul Dinamo Bucureşti - Potaissa Turda. Clasament: 1. Dinamo 9p (29-22), 2. Turda 7p (36-30), 3. Steaua 5p (55-56), 4. Focșani 0p (42-54).