HCM a boicotat finala mică a Cupei României

Dezavantajată clar în meciul cu Minaur Baia Mare

Eveniment 06 Aprilie 2015 / 00:00 4191 accesări

Cea mai bună echipă din handbalul masculin românesc în ultimul deceniu, HCM Constanța, a fost oprită de arbitri din drumul către câștigarea celui de-al cincilea trofeu consecutiv în Cupa României. Echipa pregătită de Zvonko Sundovski și Marko Isakovic a pierdut la limită, scor 24-25, sâmbătă, la Baia Mare, în semifinalele competiției, chiar în fața formației gazdă, Minaur, însă rezultatul întâlnirii a fost viciat clar de cei doi „oameni în negru”, bucureștenii Teodor Șerbu și Andrei Vasilescu. Recitalul celor doi a început încă din minutul 4, când i-au eliminat ușor pe extrema stângă a grupării de pe litoral, George Buricea, și pe norvegianul gazdelor, Steffen Stegavik. Șerbu și Vasilescu și-au continuat seria de erori în min. 19, eliminându-l pe Alexandr Adzic, după un fault asupra lui Grasu, deși intervenția îi aparținuse lui Cristescu. Depășiți de miza jocului, arbitrii au continuat să comită greșeli și au permis jocul tare al defensivei băimărene, trecând cu vederea numeroasele durități la adresa pivotului Mladen Rakcevic. Chiar și în aceste condiții, campionii au ținut mereu aproape de gazde, care au condus încă din startul partidei. În ciuda intervențiilor bune ale portarului Mihai Popescu și „torpilelor” trimise de Humet, băimărenii au intrat la cabine cu un avantaj de două goluri, 13-11, profitând și de cele două aruncări de la 7 metri ratate în finalul primei reprize de Cutura și Toma. La reluare, constănțenii au continuat lupta, recuperând gol după gol, și, cu șapte minute înainte de final, au trecut pentru prima oară la conducere, 20-19. Mai mult, cu trei minute înainte de final, HCM s-a distanțat la trei goluri, 24-21, iar calificarea părea decisă. Din păcate, rezultatul final a fost 25-24 pentru Minaur, rezultat influențat de arbitri. Pentru HCM au marcat Humet 8 goluri, Cutura 4g, Rakcevic 4g, Toma 3g, Buricea 3g și Vujadinovic 2g.

FINAL DE COȘMAR

Cei doi arbitri au intervenit brutal în desfășurarea partidei, luând câteva decizii aberante în ultimele minute. Astfel, nu au sancționat un fault evident comis de Malmagro asupra lui Cutura, centrul constănțean fiind tras de tricou și bruscat, iar spaniolul a înscris pe contraatac. Mai mult, cu opt secunde înainte de final, au validat golul victoriei gazdelor, înscris de Stegavik, chiar dacă acesta a comis pași și forțare în atac, iar în momentul aruncării călcase deja în semicerc. Protestele constănțenilor nu au avut niciun rezultat, iar conducerea grupării de pe litoral a luat o măsură de o duritate fără precedent. Astfel, în semn de protest, s-a decis ca echipa să boicoteze competiția și să nu se mai prezinte la finala mică, programată ieri. „Este trist că am pierdut la un gol. Cel puțin la ultima fază cred că a fost o forțare de manual. Este păcat de munca noastră, pentru tot ceea ce s-a întâmplat. Astfel de meciuri trebuie arbitrate de arbitri străini, cu experiență, nu de tineri, care au scăpat meciul din mână”, a acuzat căpitanul Laurențiu Toma. „O viciere mai mare de rezultat nici că se putea. Poți juca fără bani, poți lupta până la ultimul strop de energie, dar nu te poți pune cu sistemul! Acesta-i respectul pentru tot ceea ce a făcut Constanța în handbalul masculin românesc, pentru toate punctele pe care le-a adus României”, a spus George Buricea. „Din păcate, nu am fost lăsați să câștigăm pe teren și am făcut acest lucru în semn de protest. Vrem să ne manifestăm nemulțumirea față de cum suntem de tratați, din postura de campioană a României, o echipă care în ultimii zece ani a ținut stindardul sus pentru handbalul masculin românesc”, a completat vicepreședintele HCM, Marius Pușcași.

BĂIMĂRENII, AVANTAJAȚI DE FEDERAȚIE

Primele semne de întrebare asupra corectitudinii desfășurării competiției au apărut după ce Federația Română de Handbal a decis ca întrecerea să aibă loc la Baia Mare, deși, până în acest an, Final-Four-ul competiției s-a desfășurat pe teren neutru. „Lumea trebuie să ştie că noi am protestat şi înaintea meciurilor de la Baia Mare. Nu ni s-a părut normal să se joace aici pentru că Minaur a fost în avantaj”, a explicat Pușcași. „De ce se protejează o echipă, în Cupă? Eu sunt aici de trei ani și mereu se joacă pe teren neutru”, a acuzat și antrenorul Zvonko Sundovski.

Constănțenii au plecat sâmbătă de la Baia Mare și au revenit acasă ieri dimineață, dar federația a confirmat faptul că finala mică nu se va juca abia ieri, în jurul prânzului. Deranjat de protestul campionilor, președintele FRH, Alexandru Dedu, a amenințat: „Este foarte grav și vor exista măsuri drastice, conform regulamentului”. Prima sancțiune a fost anunțată de Mihai Bocan, secretarul general al FRH, și constă în amendarea cu 5.000 de lei a clubului constănțean.

Nici cealaltă semifinală nu a fost ocolită de scandal, Pandurii Tg. Jiu învingând surprinzător pe HC Odorhei, scor 24-23, după ce oaspeților li s-a refuzat o aruncare de la 7 metri la ultima fază a întâlnirii. Astfel, a fost „deschisă larg ușa” pentru Minaur, care a cucerit Cupa României, după ce a învins, ieri, în ultimul act, echipa gorjeană, scor 31-25.