HCM, în finala Cupei României

Eveniment 27 Mai 2011 / 00:00 1124 accesări

HCM Constanţa a mai făcut un pas spre cucerirea celei de-a 3-a Cupe a României la handbal masculin, după ce aseară, la Drobeta Turnu Severin, în semifinalele competiţiei, a învins, cu 22-21 (11-12) pe Universitatea Cluj. Condamnaţi să câştige pentru a mai spera la o participare în cupele europene, handbaliştii clujeni au început foarte bine meciul, cu o apărare exactă şi un atac în care Busecan, Ghionea şi Burcă şi-au făcut datoria. De partea cealaltă, miza jocului şi-a pus, din păcate, amprenta asupra jocului HCM-ului. Dacă în apărare nu au fost foarte multe probleme, în atac s-a ratat dezarmant de mult. Clujul a condus chiar şi cu patru goluri, 8-4 în min. 20, dar HCM a reuşit să-şi revină la timp, egalând cinci minute mai târziu, scor 9-9. Se părea că lucrurile vor intra pe făgaşul normal chiar înainte de pauză, mai ales că Toma îşi adusese pentru prima oară echipa în avantaj, scor 10-9, însă trei greşeli la rând de recepţie a mingii au însemnat tot atâtea contraatacuri finalizate de ardelenii lui Constantin Ştefan. Intraţi în avantaj la pauză, scor 12-11, clujenii au prins tot mai mult încredere, reuşind să pună în continuare numeroase probleme unei formaţii mult mai experimentate, dar care s-a văzut parcă prea devreme în finală. Momentul psihologic al partidei s-a consumat în min. 47, când la scorul de 19-16 pentru Cluj, Busecan şi Lazăr au fost eliminaţi pentru faulturi grosolane. HCM a ştiut să profite la maximum de cei doi jucători în plus, trecând în avantaj pe tabelă în min. 51, scor 20-19. Portarul Irimuş, într-o formă extraordinară, a păstrat speranţele Clujului la calificare, dar Rudi Stănescu şi-a făcut şi el pe deplin datoria în poarta constănţeană. Finalul a fost de-a dreptul dramatic, Clujul având atacul în ultimul minut, la scorul de 22-21 pentru HCM. Stănescu a apărat incredibil din situaţie de unu la unu, iar apoi, la ultima aruncare a jocului, Ghionea a nimerit bara. S-a încheiat 22-21 pentru HCM, campioana României obţinând o calificare meritată, dar extrem de muncită în ultimul act al competiţiei. „Noi am intrat relaxaţi, iar Clujul şi-a jucat ultima şansă de calificare în Europa. Sper ca acest meci să fi fost o lecţie pentru noi şi să nu se mai repete. Ne aşteaptă un meci greu şi cu Pandurii, în finală, mai ales că echipa gorjeană va face cu siguranţă tot ceea ce depinde de ei să câştige, dar experienţa sper să-şi spună cuvântul. Nu cred că vor putea rezista trei meciuri în trei zile în aceeaşi formulă. Noi avem un lot mult mai numeros, mai valoros şi experimentat şi vrem să obţinem un nou trofeu“, a declarat George Buricea.

Pentru HCM au evoluat: Stănescu (14 intervenţii), Popescu (3 intervenţii); Toma 6g (4x7m), Buricea şi Irimescu - câte 3g, A. Stamate, Riganas, Sadoveac, Novanc şi Angelovski - câte 2g, Stavrositu, Adzic, Csepreghi, Schuch. De la U. Cluj s-au remarcat: Irimuş (17 intervenţii), Ghionea 9g (2x7m), Bondar şi Burcă - câte 4g, Mihai 3g, Busecan 1g.

În finala din această seară, de la ora 20.00, în direct la Digi Sport, HCM va întâlni formaţia Pandurii Tg. Jiu, învingătoare, cu 33-25 (18-12), în cealaltă semifinală, cu Bucovina Suceava.