Iancu a decis victoria Stelei

Fotbal / UEFA Champions League

Sport 31 Iulie 2013 / 00:00 638 accesări

În meciul tur din cel de-al treilea tur preliminar al UEFA Champions League campioana României, Steaua Bucureşti, s-a impus în Georgia, graţie unei duble semnate de fostul jucător al Viitorului, Gabi Iancu: Dinamo Tbilisi - Steaua 0-2 (Iancu 64, 82). După o primă repriză albă, în care am notat doar câte o ocazie de fiecare parte, soarta meciului s-a decis în minutul 61, atunci când Tătăruşanu a apărat excelent un penalty tras modest de spaniolul Xisco. Gruzinii au căzut psihic după această ratare şi românii au fructificat prima ocazie avută, prin Iancu. Acesta a recidivat în finalul meciului, aducând o victorie clară pentru Steaua şi - mai mult ca sigur - calificarea în play-off-ul UCL. Antrenorul Laurenţiu Reghecampf a folosit următoarea echipă: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Pintilii (Gardoş 84), Bourceanu - Ad.Popa, Stanciu (Iancu 46), Tănase - Nikolic (Piovaccari 57).

Rezultatele înregistrate aseară în UCL: Shakhter Karagandy - KS Skenderbeu 3-0 (Dzidic 8, Murtazayev 79, Khizhnichenko 90); Austria Viena - FH Hafnarfjordur 1-0 (Royer 25); JK Nomme Kalju – Viktoria Plzen 0-4 (Cisovsky 2, 52, Duris 77, Hejda 90); Dinamo Tbilisi - Steaua Bucureşti 0-2 (Iancu 64, 82).

Programul din această seară din UCL: APOEL Nicosia - NK Maribor; Molde FK - Legia Varşovia; PFC Ludogorets Razgrad - Partizan Belgrad; FC Salzburg - Fenerbahce Istanbul; Celtic Glasgow - IF Elfsborg.