Încă o victorie la scor pentru FC Farul

Sport 25 Iulie 2009 / 00:00 1836 accesări

Înainte de plecarea în cantonamentul din Italia, FC Farul a disputat vineri seara al cincilea joc amical din această vară, întîlnind pe stadionul central formaţia din Liga a III-a, Portul Constanţa. Faţă de celelalte partide, antrenorul Marius Şumudică a adoptat un nou sistem de joc, 4-2-3-1, începînd meciul în următoarea formulă: Vlas - Măţel, I.Barbu, Paşcovici, L.Ştefan - B.Andone, Teekloh - C.Matei, Chico, Cristocea - M.Ene. După doar zece minute, gazdele au reuşit să deschidă scorul, prin Cristocea, dintr-o lovitură de pedeapsă acordată în urma faultului comis de Anghel asupra lui Chico. Elevii lui Şumudică au dominat în continuare, însă nu au mai reuşit să înscrie pînă la pauză, ratînd ocazii imense prin Matei, Cristocea şi Ene. La reluare, tehnicianul constănţean a schimbat echipa, dar a păstrat acelaşi sistem: Sardescu - Păcuraru, Buzea, Şchiopu, Leu - Pătraşcu, Soare - Fatai, E.Nanu, Mendy - M.Ene. La doar un minut de la reluare, Nanu a majorat diferenţa cu un călcîi de mare efect, de la 6 metri. Mai proaspeţi, elevii lui Şumudică s-au distrat cu fundaşii adverşi, iar Marius Ene a reuşit dubla în minutele 54 şi 59. Cu un sfert de oră înainte de final, Nanu şi-a trecut în cont ratarea meciului, şutînd de la 18 metri, peste poarta goală, după ce driblase şi portarul. L-a răzbunat două minute mai tîrziu Fatai, care a marcat cu un şut la colţul scurt. Scorul final a fost stabilit de Soare, în minutul 90, la capătul unei curse de 30 de metri. Astfel, FC Farul s-a impus cu 6-0, bifînd cea mai categorică victorie din amicalele susţinute în această vară. “Nu sînt mulţumit în totalitate de joc, chiar dacă am învins la scor, şi nu trebuie să ne îmbătăm cu apă rece. Mă bucură faptul că ne-am creat multe ocazii şi că nu am luat gol”, a spus Şumudică.

De partea cealaltă, antrenorul Gabriel Şimu a început jocul în următoarea formulă: Geangoş - I.Drăgoi, Poşircă, Al.Anghel, Patache - Curumi, Chiperi, Ianţoc, Măciucă - Stere, M.Niţă. Au mai jucat: Lupu, Agafiţei, Leonte, Lapa, M.Nicolae, Bîrgău, Dimcică, Rizea, Cojocaru, Cîrmaciu, Rotaru, P.Anghel.

Au scăpat de Pahor

Oficialii constănţeni au obţinut o primă “victorie” în tentativa de a scăpa de jucătorii cu contracte mari. Primul care a acceptat să plece este Jan Pahor, slovenul adus în urmă cu opt luni la FC Farul. Fundaşul în vîrstă de 23 de ani şi-a reziliat contractul cu gruparea de pe litoral, iar vineri şi-a luat rămas bun de la foştii săi colegi. În schimb, negocierile cu Andrej Rastovac decurg mai greu, fundaşul sloven avînd pretenţii financiare destul de mari. Şi atacantul sîrb Dragan Gosic se află în aceeaşi situaţie, conducătorii Farului încercînd să ajungă la o înţelegere cu el privind rezilierea contractului. Cei trei, alături de Tibor Moldovan, care nu intră în vederile lui Şumudică pentru sezonul următor, nu fac parte din lotul de 24 de jucători care va face deplasarea în Italia: Vlas, Sardescu, Neagu - portari; Măţel, Păcuraru, Şchiopu, I.Barbu, Paşcovici, Buzea, Bubuleandră, L.Ştefan - fundaşi; C.Matei, Fatai, B.Andone, Teekloh, Pătraşcu, Rusmir, Cristocea, Soare, Leu, Mendy - mijlocaşi; Ene, Chico, Nanu - atacanţi. Constănţenii vor pleca duminică dimineaţă în Italia, la Montecatini, pentru un cantonament de 11 zile, timp în care vor disputa mai multe meciuri amicale.