INFO EURO 2008

Sport 27 Iunie 2008 / 00:00 489 accesări

Rolfes va fi apt de joc la finală

Mijlocaşul german Simon Rolfes va fi apt de joc pentru finala de duminică, în ciuda accidentării la ochi suferită în timpul semifinalei cu Turcia. „I s-au aplicat şase puncte de sutură deasupra ochiului stîng. Pornesc de la principiul că el va putea juca dacă voi apela la serviciile sale”, a declarat selecţionerul Joachim Low. Rolfes s-a accidentat în minutul 40 al partidei de miercuri seară, la un duel aerian cu un adversar. Fotbalistul a primit îngrijiri la marginea terenului timp de cîteva minute, iar la pauză a fost schimbat cu Torsten Frings.

Kazim acuză Germania de lipsă de fair-play

Mijlocaşul turc Kazim Kazim este de părere că nemţii nu au dat dovadă de fair-play la faza din care au înscris golul de 3-2, reuşită ce a consemnat calificarea Germaniei în finala Campionatului European. „Personal, cred că sînt dezamăgiţi de maniera în care au marcat ultimul gol. Pe tot parcursul turneului s-a jucat într-un spirit de fair-play. Nu sînt genul de jucător care să stea întins pe gazon dacă nu e ceva serios. Sînt dezamăgit”, a declarat fotbalistul lui Fenerbahce, care a căzut pe teren, acuzînd o accidentare, înainte ca Lahm să înscrie golul decisiv.

Klinsmann, invitat de onoare la finală

Federaţia Germană de Fotbal l-a invitat pe fostul selecţioner Jurgen Klinsmann la finala Campionatului European, care va avea loc duminică, la Viena. Numit în funcţia de selecţioner în 2004, după eliminarea Germaniei de la CE încă din faza grupelor, Klinsmann a întinerit lotul, a modernizat metodele de antrenament şi a pus accentul pe un fotbal ofensiv. El a demisionat în 2006, după ce echipa germană s-a clasat pe locul al treilea la CM, şi a fost înlocuit de fostul său secund, Joachim Low, cu care Germania a ajuns în finala de la EURO 2008 datorită victoriei de miercuri, scor 3-2, cu Turcia. De la retragerea sa, Klinsmann, care va activa în sezonul viitor la Bayern Munchen, nu a asistat decît la o singură partidă a naţionalei, 2-1 cu Anglia, la Londra.

Meciul Rusia - Spania, subiect de discuţie la summitul UE - Rusia

Semifinala Rusia - Spania a fost subiect de discuţie, joi, la summitul UE - Rusia, preşedintele rus Dmitri Medvedev şi gazdele sale promiţînd că se vor uita la meci în pofida orei tîrzii din cauza decalajului orar. La deschiderea summitului de la Hanti-Mansiisk, în Siberia, Medvedev i-a primit pe preşedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, pe premierul sloven Janez Jansa şi pe şeful diplomaţiei UE, spaniolul Javier Solana, pentru un dineu într-un restaurant. Medvedev şi Solana, sosiţi primii, au început imediat să vorbească despre fotbal. Preşedintele rus a lăsat să se înţeleagă că va urmări meciul, în ciuda orei tîrzii (n.r. - ora locală 00.45). Solana a răspuns că va face la fel. “Discutaţi despre lupta fotbalistică?”, i-a întrebat Barroso, sosit puţin mai tîrziu, care a subliniat că intenţionează să urmărească meciul chiar dacă ţara sa, Portugalia, nu se mai află în competiţie, în urma eliminării în meciul cu Germania.