INFO Grupa D

Sport 16 Iunie 2008 / 00:00 466 accesări

Istoria nu s-a mai repetat

Grecia şi Rusia s-au întîlnit pentru a doua oară consecutiv la un Campionat European, după ce au evoluat în aceeaşi grupă şi la EURO 2004. Atunci, ruşii au cîştigat cu 2-1, singura lor victorie de la acel turneu final, în timp ce Grecia s-a calificat în extremis în sferturile de finală şi a reuşit în cele din urmă să îşi adjudece titlul de campioană europeană. Acum, Rusia păstrează şanse de calificare în sferturi în urma succesului, cu 1-0, din partida cu Grecia. De asemenea, o altă echipă din Grupa D a acestui turneu final, Spania, s-a aflat în grupă cu cele două selecţionate la EURO 2004. Grecia a devenit a treia campioană continentală care nu a reuşit să treacă de faza grupelor la turneul final al Campionatului European. Precedentele deţinătoare ale trofeului care au ratat calificarea în faza următoare a competiţiei au fost Germania, la ediţiile din 1984 şi 2000, şi Danemarca, la ediţia din 1996.

Nikopolidis se retrage de la naţionala Greciei

Unul din eroii Greciei în urmă cu patru ani, în Portugalia, cînd Grecia a cucerit titlul European, portarul Antonios Nikopolidis a ajuns acum în cealaltă extremă, fiind unul dintre principalii vinovaţi pentru eliminarea Greciei de la EURO 2008! Vinovat la al doilea gol al Suediei în partida Grecia - Suedia 0-2, Nikopolidis a gafat inexplicabil în meciul de sîmbătă, Grecia - Rusia 0-1, fiind coautor la golul lui Zirianov! Duminică, în cadrul unei conferinţe de presă, portarul grec şi-a anunţat retragerea din echipa naţională, după meciul cu Spania, de miercuri. Nikopolidis susţine că aceasta este o decizie mai veche fără nici o legătură cu gafele de la EURO 2008. “Am decis să punct capăt carierei mele internaţionale după meciul cu Spania. Este o decizie definitivă”, a declarat, duminică, goalkeeperul de 36 de ani al lui Olympiakos. Nikopolidis a debutat la naţională în. Paraskevas Antzas (31 de ani) şi-a anunţat şi el retragerea de la naţionala Greciei după EURO 2008.

Probleme în echipa Rusiei

Selecţionerul olandez al naţionalei Rusiei, Guus Hiddink, nu ştie dacă îi va putea folosi pe mijlocaşii Iuri Jirkov şi Serghei Semak, accidentaţi uşor în meciul cu Grecia. Semak a jucat toate cele 90 de minute ale partidei, în timp ce Jirkov a fost înlocuit în minutul 87. La ruşi va reveni mijlocaşul Andrei Arşavin, suspendat pentru primele două meciuri. Întîlnirea Rusia - Suedia, programată miercuri, 18 iunie, este decisivă pentru calificarea în sferturi, Rusia avînd nevoie de o victorie pentru a merge mai departe.

Puyol ar putea lipsi de la partida cu Grecia

Internaţionalul spaniol Carles Puyol, înlocuit în minutul 24 al meciului cîştigat cu 2-1 în faţa Suediei, este incert pentru ultimul meci al naţionalei iberice din grupă. Fundaşul central s-a accidentat la picior, dar nu a fost supus încă unui control amănunţit. “Sperăm că nu este ceva serios. N-am apucat încă să vorbesc cu echipa medicală”, a anunţat selecţionerul reprezentativei Spaniei, Luis Aragones. Jucătorul echipei FC Barcelona ar putea fi menajat la ultima partidă din Grupa D, contra Greciei, de pe 18 iunie, mai ales că Spania este deja calificată în sferturi.

Ibrahimovici, schimbat din precauţie

Selecţionerul Suediei, Lars Lagerback, a declarat, sîmbătă, că l-a schimbat din precauţie pe atacantul Zlatan Ibrahimovici la pauza meciului cu Spania, deoarece fotbalistul a acuzat dureri la un genunchi. “El simţea dureri la genunchi şi, după o scurtă discuţie, am decis să îl schimbăm, ca să nu ne asumăm riscuri. Însă cred că el va fi apt de joc la meciul de miercuri, cu Rusia”, a spus Lagerback. Ibrahimovici, care a marcat golul Suediei în minutul 34 al meciului cîştigat de spanioli, cu scorul de 2-1, a fost schimbat la pauză cu Markus Rosenberg.