INFO OLIMPIC

Sport 18 August 2008 / 00:00 560 accesări

Luptătorul suedez care şi-a aruncat medalia de bronz, descalificat de CIO

Ara Abrahamian, suedezul care a aruncat medalia de bronz cucerită la lupte greco-romane, categoria 84 kg, în semn de protest faţă de arbitraj, a fost descalificat, dar Comitetul Internaţional Olimpic (CIO), nu a reatribuit medalia următorului clasat, francezul Melonin Noumonvi, care pierduse meciul pentru poziţia a treia în faţa suedezului. Abrahamian a pierdut semifinala în urma unei decizii a arbitrului pe care sportivul a contestat-o, iar învingătorul, italianul Andrea Minguzzi, care a cîştigat ulterior medalia de aur. La finalul luptei cu Minguzzi, el a refuzat să dea mîna cu adversarul său. Vicecampion olimpic în 2004, suedezul a plecat nervos de pe podium, aruncînd pe podea medalia de bronz pe care o primise.

Preşedintele Chinei a vizionat un meci de volei

Prezenţa preşedintelui chinez Hu Jintao la jocul de volei feminin China - SUA nu le-a ajutat pe sportivele chineze, învinse cu 3-2 de voleibalistele americane. A fost prima apariţie a secretarului general al Partidului Comunist Chinez la JO 2008, după ceremonia de deschidere de pe 8 august. SUA este antrenată de fosta vedetă a voleiului din China, Lang Ping, medaliată cu aur olimpic ca jucătoare, la Los Angeles, în 1984. Înfrîngerea din turneul de volei feminin este a doua suferită de China în faţa SUA, după victoria clară a americanilor în turneul de baschet masculin, scor 101-70.

Turneele de polo, aproape de faza eliminatorie

În turneul masculin de polo, astăzi se încheie faza grupelor, cu următoarele partide: Ungaria - Canada; Spania - Grecia; Muntenegru - Australia; Serbia - Italia; SUA - Germania; Croaţia - China. Rezultate consemnate sîmbătă: Germania - Italia 8-7; Grecia - Canada 13-7; SUA - Croaţia 7-5; Spania - Muntenegru 12-6; Ungaria - Australia 13-12; Serbia - China 15-5. Clasamente: Grupa A: 1. Ungaria 7 p; 2. Spania 6 p; 3. Muntenegru 5 p; 4. Australia 4 p; 5. Grecia 0 p; 6. Canada 0 p. Grupa B: 1. SUA 6 p; 2. Croaţia 6 p; 3. Serbia 4 p; 4. Germania 4 p; 5. Italia 2 p; 6. China 0 p. Se califică direct în semifinale cîştigătoarele de grupe, iar echipele de pe locurile 2 şi 3 se întîlnesc în sferturi de finală. În competiţia feminină se cunosc deja semifinalele, programate marţi: SUA - Australia şi Ungaria - Olanda.

Încep partidele decisive la hochei pe iarbă

Turneele olimpice masculine şi feminine de hochei pe iarbă şi-au derulat, în weekend, partidele penultimei etape. Iată rezultatele - Feminin, etapa a IV-a, Grupa A: Australia - Olanda 1-2, Coreea de Sud - China 1-6, Spania - Africa de Sud 1-0; Grupa B: Noua Zeelandă - SUA 1-4, Germania - Argentina 0-4, Marea Britanie - Japonia 2-1. Masculin, etapa a IV-a - Grupa A: Coreea de Sud - Belgia 3-1, Noua Zeelandă - China 2-2, Germania - Spania 1-0; Grupa B: Marea Britanie - Canada 1-1, Pakistan - Africa de Sud 3-1, Australia - Olanda 2-2. Astăzi, competiţia feminină de hochei pe iarbă programează partidele ultimei etape - Grupa A: Coreea de Sud - Africa de Sud (ora 5.30), Olanda - Spania (ora 13.30), China - Australia (ora 16.00); Grupa B: Germania - Japonia (ora 3.30), Marea Britanie - SUA (ora 13.00), Argentina - Noua Zeelandă (ora 15.30).

Aur pentru Marea Britanie la yachting, clasa yngling

Echipajul feminin al Marii Britanii, format din Sarah Ayton, Sarah Webb şi Pippa Wilson, a cîştigat medalia de aur la yachting, clasa yngling. Pe locul al doilea s-a clasat Olanda (Mandy Mulder, Annemieke Bes, Merel Witteveen), iar medalia de bronz a fost obţinută de Grecia (Sofia Bekatorou, Sofia Papadopoulou, Virginia Kravarioti).

Chinezul Qiu Jian a cîştigat titlul olimpic la puşcă din trei poziţii - 50 m

Sportivul chinez Qiu Jian a cîştigat medalia de aur la puşcă din trei poziţii - 50 m, din cadrul concursului de tir. Qiu Jian a fost urmat de ucraineanul Iuri Suhorukov. Medalia de bronz a revenit slovenului Rajmond Debevec.

Medalie de aur pentru Indonezia la badminton

Sportivii indonezieni Markis Kido şi Hendra Setiawan au cîştigat medalia de aur în proba de dublu masculin din cadrul concursului de badminton. Markis Kido şi Hendra Setiawan au fost urmaţi de chinezii Cai Yun şi Fu Haifeng. Medalia de bronz a revenit sud-coreenilor Lee Jae Jin şi Hwang Ji Man.

Chinezoaica Zhang Ning şi-a păstrat titlul olimpic la badminton

Sportiva chineză Zhang Ning şi-a păstrat titlul olimpic la individual la badminton, cucerit în urmă cu patru ani, la Atena, după ce a învins-o în finală pe compatrioata sa Xie Xingfang, scor 21-12, 10-21, 21-18. Medalia de bronz a fost cîştigată de indonezianca Maria Kristin Yulianti, care a învins-o în finala mică pe chinezoaica Lu Lan, scor 11-21, 21-13, 21-15.

Jan Mi-ran, din Coreea de Sud, campion olimpic la haltere, categoria 75 kg

Sportiva Jan Mi-ran, din Coreea de Sud, a cîştigat medalia de aur la haltere, la categoria 75 kg, stabilind trei recorduri mondiale: la smuls (140 kg), la aruncat (186 kg) şi total (326 kg). Jang Mi-ran a avut un total olimpic de 326 kg, depăşindu-le pe ucraineana Olha Korobka (277 kg) şi Mariya Grabovetskaya, din Kazahstan, (270 kg).

Britanicul Chris Hoy a cîştigat titlul olimpic la keirin

Sportivul britanic Chris Hoy a cîştigat titlul olimpic la keirin, în cadrul concursului de ciclism pe pistă. Locul al doilea a revenit scoţianului Ross Edgar, în timp ce pe trei s-a clasat japonezul Kiyofumi Nagai. Hoy, în vîrstă de 32 de ani, a cîştigat a doua sa medalie de aur în două zile. El a făcut parte şi din echipa Marii Britanii la viteză.

Britanicul Bradley Wiggins şi-a păstrat titlul olimpic la ciclism pe pistă în proba de urmărire

Sportivul britanic Bradley Wiggins şi-a păstrat titlul olimpic în proba de urmărire din cadrul competiţiei de ciclism pe pistă de la Jocurile Olimpice de la Beijing, învingîndu-l în finală pe neo-zeelandezul Hayden Roulston. Wiggins a fost cronometrat cu timpul de 4 minute, 16 secunde, 977 de sutimi, devansîndu-l pe Roulston care a încheiat cursa în 4:19.611. Medalia de bronz a fost cîştigată de britanicul Steven Burke 4:20.947.

Echipa feminină de floretă a Rusiei a cîştigat titlul olimpic

Echipa feminină de floretă a Rusiei a cîştigat medalia de aur în concursul de scrimă. Rusia, formată din Svetlana Boyko, Evghenia Lamonova, Victoria Nikichina şi Aida Shanaeva, a învins în finală, cu scorul de 28-11, echipa SUA, în componenţa Emily Cross, Erinn Smart, Hanna Thompson. Medalia de bronz a revenit Italiei, formată din Margherita Granbassi, Ilaria Salvatori, Giovanna Trillini, Maria Valentina Vezzali, care a trecut cu scorul de 32-23, de Ungaria.

Norvegianul Olaf Tufte campion olimpic la simplu la canotaj

Sportivul norvegian Olaf Tufte a cîştigat titlul olimpic în proba de simplu din cadrul competiţiei de canotaj, devansîndu-i în finală pe cehul Ondrej Synek şi pe neo-zeelandezul Mahe Drysdale. Tufte a fost cronometrat cu timpul de 6 minute, 59 de secunde, 83 de sutimi, fiind urmat de Synek (7:00.63) şi de Drysdale (7:01.56).

Bulgăroaica Rumyana Neykova campioană olimpică la simplu la canotaj

Sportiva bulgară Rumyana Neykova a cîştigat medalia de aur în proba de simplu din cadrul competiţiei de canotaj, devansîndu-le pe americanca Michelle Guerette şi pe bielorusa Ekaterina Karsten. Bulgăroaica a fost cronometrată cu timpul de 7 minute, 22 de secunde, 34 de sutimi, fiind urmată de Guerette (7:22.78) şi de Karsten (7:23.98).

Americanul Vincent Hancock, campion olimpic la skeet

Sportivul american Vincent Hancock a cîştigat medalia de aur în proba de skeet din cadrul concursului de tir, acumulînd 145 de puncte. Pe poziţia secundă s-a clasat norvegianul Tore Brovold, în timp ce medalia de bronz i-a revenit francezului Anthony Terras.