Înfrângere lamentabilă pentru handbaliştii tricolori

Handbal (m) / Preliminarii CE, Grupa a 2-a: LITUANIA - ROMÂNIA 24-23

Sport 11 Martie 2011 / 00:00 1105 accesări

Naţionala de handbal masculin a României s-a umplut de ridicol la Vilnius, unde a pierdut, aseară, scor 23-24, meciul cu Lituania din etapa a 3-a a Grupei a 2-a de calificare la Campionatul European. După episodul Algeria de la CM din Suedia, tricolorii au oferit o nouă seară ruşinoasă pentru handbalul masculin românesc. Fără dorinţă de victorie, cu o atitudine de vacanţă, jucătorii pregătiţi de Vasile Stîngă au pierdut un meci în care au lăsat impresia că nu mai este demult o onoare să porţi tricoul primei reprezentative. Exceptând primele 22 de minute, când a condus cu trei goluri, 9-6, România a arătat că evoluţia de la CM nu a fost un simplu accident. Lituania a preluat iniţiativa, scor 12-9 (min. 29), intrând la pauză la adăpostul a trei goluri, 13-10. România nu a reuşit, din păcate, o a doua repriză mai bună, lituanienii distanţându-se chiar la şi şase lungimi, 17-11. S-a încheiat 24-23 pentru Lituania, care şi-a înscris şi un autogol, lucru mai rar întâlnit în handbal, rezultat care anulează orice şansă, fie ea şi teoretică, de calificare a tricolorilor. Pentru România au evoluat: Mureşan 6g, Novanc 4g, Ghionea şi A. Stamate - câte 3g, Csepreghi şi Şimicu - câte 2g, Cîntec şi Onyejekwe - câte 1g, Florea, Toma, Savenco, Criciotoiu, Fenici, Sadoveac, Pralea, Ciobanu. Partida retur va avea loc duminică, de la ora 18.30, la Constanţa.

În celălalt meci din Grupa a 2-a disputat aseară, Spania - Croaţia 24-26 (9-8). Clasament: 1. Croaţia 6p, 2. Spania 4p, 3. Lituania 2p, 4. România 0p.