Întăriri serioase pentru echipa din Mangalia

Fotbal / Portul a pierdut cu 3-6 amicalul cu Callatis

Sport 20 Iulie 2006 / 00:00 1038 accesări

Portul Constanţa şi Callatis Mangalia au susţinut, ieri, un meci amical pe Stadionul "Portul", primul pentru gazde din această vară şi al doilea pentru Callatis, care a mai învins cu 4-2 pe Victoria Ţăndărei. Portul a început foarte bine şi a preluat rapid conducerea cu 2-0, prin golurile reuşite de Hampu, iar pînă la pauză oaspeţii au redus din handicap prin Bucur. Mangalioţii au dominat clar repriza secundă, s-au detaşat la 6-2 prin reuşitele lui Bolat 2, Stoian 2 şi Manea, ultimul gol al partidei fiind înscris de Eden Lică. Scor final: Portul - Callatis 3-6.

Antrenorul Cristian Cămui era foarte nemulţumit la finalul partidei, atît de scor cît şi de evoluţia jucătorilor săi. Portul are un lot foarte subţire, cu mulţi juniori şi rezerve ale echipei care a retrogradat în iunie. Deşi mai mulţi fotbalişti de la FC Altay s-au pregătit cu portuarii, oferta pe care le-a făcut-o clubul nu i-a mulţumit şi i-a determinat să plece la alte formaţii, Curumi, L.Ştefan şi Cîju la Delta Tulcea, iar Boraş, I.Drăgoi şi Fugaru la Năvodari. Au jucat pentru Portul: L.Gheorghe - Răvoiu, Frimu, Al.Anghel (junior) - Cărbunaru (j), Grămoşteanu, I.Posteucă, Măciucă - Prodan, Hampu, Bîrzan; au mai intrat după pauză Iordache, Suliman, Caramişin, M.Posteucă, Fălina, Stere, Ghiţă, Dimcea, Lică, Sali.

Callatis, care se va baza în viitorul sezon pe jucători din Mangalia sau din judeţul Constanţa, vrea să-i readucă pe cîţiva dintre foştii săi componenţi, cum ar fi Avram (Altay), Ad.Voicu, Cr.Petcu (reveniţi de la Delta Tulcea), Stoian (fost la Inter Gaz şi Otopeni), Bardu, Manea, Măgureanu (Aurora 23 August). Noul antrenor, Bănică Oprea, a trimis în teren următoarea echipă de start: Avram - Pănescu, Voicu, Petcu, Martonfi (j) - Bîrnea (j), Chelu, Erdinci Cogali, Badea - Enis Cogali, Bucur. Au mai intrat după pauză Liferie, Manea, Tănase, Cristea, Măgureanu, Bolat, Bardu, Stoian, Iacob, Muşat, Ianţoc şi L.Alexandru. Callatis va mai întîlni sîmbătă pe FC Farul II, la Mangalia, iar miercuri va evolua pe terenul lui CSM Medgidia.