Joc slab, rezultat pe măsură

Fotbal / Liga I, etapa a opta: FC Farul - FC Naţional 1-1

Sport 22 Septembrie 2006 / 00:00 792 accesări

Farul continuă seria evoluţiilor slabe din ultima perioadă, "rechinii" remizînd ieri, pe teren propriu, 1-1 cu FC Naţional. Chiar dacă veneau după succesul de la Piteşti, constănţenii nu au putut obţine o victorie în faţa propriilor suporteri. Prestaţia jucătorilor a fost taxată de puţinii spectatori prezenţi în tribune, numele lui Petre Grigoraş fiind scandat de mai multe ori în repriza a doua.

Farul a dominat prima repriză, dar imprecizia la finalizare a amînat deschiderea scorului. Liviu Mihai, Guriţă, Florin Lungu şi Iulian Apostol au ratat din poziţii favorabile, astfel că la pauză scorul a fost 0-0. Partea a doua a jocului a început cu golul oaspeţilor, în min.49, Herea taxînd naivitatea din apărarea Farului. Apostrofaţi din tribune, "rechinii" au trecut la atac şi au restabilit egalitatea în min. 65, atunci cînd Disney a speculat greşeala portarului Nae, care a respins balonul şutat de la marginea careului de Florin Lungu. În ciuda faptului că "bancarii" au jucat din min. 68 cu un om mai puţin, Raul Costin fiind eliminat, Farul nu a mai putut marca, atacurile sterile ale constănţenilor fiind dejucate de defensiva bucureşteană. Rămaşi în nouă oameni după ce şi Fl. Dumitru a văzut cartonaşul roşu în min. 87, jucătorii dirijaţi de pe margine de Marin Dună au menţinut rezultatul de egalitate pînă la final, Guriţă irosind ultima ocazie în prelungirile întîlnirii. La finalul partidei, antrenorul Momcilo Vukotic a declarat, surprinzător, că jucătorii Farului au reuşit cea mai bună evoluţie din acest campionat. No coment!

Au evoluat formaţiile - FC Farul (antrenor Momcilo Vukotic): Vlas - Farmache (79 Nae), Gheară, Şchiopu, L. Florea - Disney, Fl. Lungu, I. Apostol, Voiculeţ (62 Todoran) - Guriţă, L. Mihai (84 M. Soare); FC Naţional (antrenor Marin Dună): Nae - Ghindeanu, Burcă, Panc, L. Rusu - Ilin, Lincar (87 M. Ivan), R. Costin, R. Iancu (46 Fl. Dumitru) - Herea, Cl. Drăgan (73 Cursaru). Au marcat: Disney 65/ Herea 49. Cartonaşe galbene: Farmache, Fl. Lungu, L. Florea/ Herea, R. Costin (2), Ghindeanu, Fl. Dumitru. Cartonaşe roşii: R. Costin (min. 68), Fl. Dumitru (min. 87). Au arbitrat: Augustus Constantin (Rm.Vîlcea) - Daniel Burloiu (Galaţi), Bogdan Medrea (Rm.Vîlcea).