Judd Trump și-a păstrat titlul cucerit la București, anul trecut

A câștigat pentru al doilea an la rând Mastersul European la snooker

Sport 10 Octombrie 2017 / 18:37 563 accesări
Judd Trump a câștigat ambele ediții ale Mastersului European la snooker

Judd Trump a câștigat pentru al doilea an consecutiv Mastersul European, turneu de snooker care în 2016 a avut loc la București, iar acum s-a disputat în Belgia, la Lommel. Asta pentru că organizatorii din România nu au mai reușit să adune bani suficienți pentru a păstra în țara noastră un turneu atât de important! În finala disputată între doi englezi, Trump l-a învins pe Stuart Bingham cu 9-7.

Fostul campion mondial a reușit două breakuri consecutive de peste 100 de puncte și a condus cu 4-2 în startul meciului, dar Trump a egalat la 4 până la finalul primei sesiuni. În sesiunea decisivă, fiecare jucător a câștigat câte un frame, scorul devenind 5-5. Trump s-a desprins apoi la 7-5, însă Bingham a egalat la 7. Trump s-a concentrat mai bine, a greșit mai puțin și a mai câștigat două jocuri la rând, unul cu break de 107 puncte, punând capăt partidei la 9-7 în favoarea sa.

Pentru acest triumf, Trump a primit un cec în valoare de 75.000 de lire sterline, iar învinsul său a încasat 35.000 de lire sterline. Pentru Trump a fost al optulea turneu de puncte din carieră, titlu la care a ajuns după două meciuri câștigate în joc decisiv! Pe parcursul turneului din Belgia i-a eliminat pe Adam Duffy (4-1 în primul tur), Martin O’Donnell (4-3 în turul 2), David Gilbert (4-2 în optimi), Mark Allen (4-3 în sferturi) și Cao Yupeng (6-1 în semifinale).

Roonie O’Sullivan n-a participat, iar Mark Selby, campionul mondial en titre, a fost eliminat în sferturi. Următorul turneu al sezonului este Openul Englez, care se va desfășura în perioada 16-22 octombrie la Barnsley.