Juniorii de la CVM Tomis, pe locul 3 în eşalonul secund

Volei (m) / DA2 Est, etapa a 18-a: CVM TOMIS CONSTANŢA - CSM SUCEAVA 3:1

Sport 04 Martie 2014 / 00:00 752 accesări

Juniorii şi cadeţii de la Club Volei Municipal Tomis Constanţa, campioni naţionali en titre, au încheiat sezonul regulat în Divizia A2 Est cu o victorie, 3:1 (14:25, 25:23, 25:17, 25:16) cu CSM Suceava. Acest succes de trei puncte a fost decisiv pentru clasarea formaţiei constănţene pe locul 3, CVM Tomis Congaz acumulând 31 de puncte, cu unul mai mult în clasament decât formaţia suceveană. Partida de ieri, disputată în Sala „Tomis“ din Constanţa, a început dezastruos pentru gazde, oaspeţii, cu veteranii Ştefură şi Huţuleac în echipă, conducând cu 9:0 în primul set. După ce au cedat primul set, tinerii voleibalişti constănţeni au egalat situaţia la capătul unui set echilibrat, introducerea lui Iftime în teren schimbând jocul Tomisului. În ultimele două seturi, atacurile lui Aciobăniţei, Zahar şi Vologa nu au mai putut fi stopate de suceveni, tinerii jucători antrenaţi de Răzvan Parpală adjudecându-şi seturile la diferenţe mari.

Au evoluat pentru CVM Tomis (antrenori Răzvan Parpală şi Sergiu Stancu): Muscină - Tarţa, Ocunschi, Vologa, Aciobăniţei, Zahar şi P. Cămui - libero (au mai jucat: Iftime, Dediulescu, Gavriz şi Petcu). Joi, de la ora 20.00, în Sala „Tomis“, este programat derby-ul local dintre CVM Tomis şi CSŞ 1, iar sâmbătă, de la ora 11.00, tot în Sala „Tomis“, CVM Tomis va întâlni Ştiinţa Bacău, în primul meci din primul tur din play-off (se joacă în sistemul „cel mai bun din trei partide”, următoarele două meciuri vor avea loc la 15 martie - la Bacău şi 22 martie - la Constanţa).