Karateka de la Farul au cucerit nouă medalii la Europenele de Shotokan

Sport 27 Noiembrie 2017 / 16:20 531 accesări
Campioana mondială Andreea Cotoban și-a confirmat valoarea și la Europenele de la Pardubice

Trei sportive de la CS Farul Constanța au participat în perioada 17-19 noiembrie la Campionatele Europene de Karate Shotokan (WSF), competiție găzduită de localitatea Pardubice (Cehia). Karateka antrenate de Valerian Mușat și de Valerian Mușat-junior au reprezentat România și au reușit să cucerească un total de 9 medalii, dintre care trei de aur, cinci de argint și una de bronz.

Livia Cotoban (categoria 68 kg) a cucerit medalia de aur la kumite WKF, argintul la kumite Shobu Ippon și bronzul la kata individual. Sora ei geamănă, Andreea Cotoban, a participat la aceeași categorie și a devenit campioană europeană la kumite Shobu Ippon, titlu la care a adăugat un argint la kumite WKF și un loc 5 la kata individual. A treia faristă, Andreea Constandache (categoria 55 kg), a cucerit argintul în ambele probe de kumite. În fine, echipa alcătuită din cele trei sportive constănțene s-a clasat pe locul 1 la kumite și pe locul 2 la kata.

„Sunt rezultate foarte bune, rezultate remarcabile și trebuie să remarcăm constanța la nivel înalt a sportivelor noastre, care anul acesta au cucerit mai multe medalii și la Campionatele Mondiale de la Varna”, a declarat Dumitru Mihăilescu, expert sportiv la CS Farul Constanța.

Reamintim că, în mai 2017, la Campionatele Mondiale de Karate Shotokan, Andreea Cotoban a devenit campioană mondială în proba de kumite WKF, a cucerit argintul la kumite Shobu Ippon și bronzul la kata. Livia Cotoban a urcat pe treapta a treia a podiumului în ambele probe de kumite (WKF și Shobu Ippon), iar echipa alcătuită din Livia Cotoban, Andreea Cotoban și Andreea Bilă (sportivă de la CS Universitatea Craiova), s-a clasat pe locul 5 la kumite.