La un pas de o nouă toamnă în UCL!

Fotbal / UEFA Champions League, play-off, manşa retur: CFR CLUJ - FC BASEL

Sport 29 August 2012 / 00:00 408 accesări

Campioana României este la un pas de cea de-a treia prezenţă în grupele UEFA Champions League, CFR Cluj având nevoie de cel puţin un egal în meciul din această seară (ora 21.45, Digi Sport 1, TVR 1, Dolce Sport 1) pentru a-şi asigura prezenţa în cea mai importantă competiţie europeană pentru cluburi. Clujenii mai au şi avantajul că se pot califica mai departe la o înfrângere cu 0-1, iar la 1-2 intră în prelungiri. Dar ar fi cea mai proastă idee pentru ceferişti să apere acel 2-1 din tur, pentru că actuala campioana a României nu prea ştie să apere un rezultat, dovadă şi ultima “ispravă” din campionat, când a pierdut cu 2-3, după ce a condus la pauză cu 2-0! Antrenorul Ioan Andone are destule probleme în alcătuirea formaţiei, cu Maftei şi Piccolo, suspendaţi, Ronny şi Vass, accidentaţi, o echipă probabilă a CFR-ul putând fi: Felgueiras - Ivo Pinto, Cadu, I. Rada, Camora - Sougou, Nicoară, Sare, R. Bastos - Godemeche, Kapetanos. La fel de disputate precum partida de la Cluj-Napoca se anunţă meciurile de la Istanbul şi Lille, în timp ce Dynamo Kiev şi Celtic sunt ca şi calificate în grupele UCL.

Programul din această seară, toate partidele fiind programate de la ora 21.45: CFR Cluj - FC Basel (în tur: 2-1); Fenerbahce Istanbul - Spartak Moscova (1-2); Dynamo Kiev - Borussia Monchengladbach (3-1); OSC Lille - FC Copenhaga (0-1); Celtic Glasgow - Helsingborgs IF (2-0).