Larisa Iordache, vicecampioană mondială la individual compus

Gimnastică artistică / CM de la Nanning

Sport 11 Octombrie 2014 / 00:00 497 accesări

Delegația României a cucerit, vineri, prima medalie la Campionatul Mondial de gimnastică artistică de la Nanning (China). După ce româncele au ratat podiumul la „mustață” în întrecerea pe echipe, Larisa Iordache s-a revanșat și a obținut medalia de argint la individual compus. Calificată cu al treilea punctaj în ultimul act al competiției, campioana europeană en titre a evoluat foarte bine la sărituri și paralele, dar a ratat titlul mondial din cauza prestațiilor mai puțin strălucitoare de la paralele și sol. Astfel, Larisa Iordache a încheiat concursul cu un total de 59,765 puncte, notele sale fiind următoarele: 15,066 la sărituri, 14,866 la paralele, 15,100 la bârnă şi 14,733 la sol. Performanța sa este cu atât mai remarcabilă cu cât reprezintă prima medalie pentru România într-o finală la individual compus după șapte ani de pauză. Proaspăta vicecampioană mondială are șansa să-și îmbunătățească palmaresul duminică, fiind calificată în finalele de la bârnă și sol. Celelalte medalii au fost câștigate de gimnaste americane, Simone Biles (SUA, 60,231p) ocupând prima poziție, în timp ce Kyla Ross (SUA, 58,232p) s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului. Cealaltă sportivă din România prezentă în concurs la individual compus, Ştefania Stănilă, a terminat doar pe locul 19, cu 53,533 puncte (14,500 la sărituri, 13,600 la sol, 12,733 la paralele şi 12,700 la bârnă).