Laura Jurcă - medalie de argint în finală la sol, la Cupa Mondială de la Doha

Gimnastică artistică

Sport 28 Martie 2015 / 00:00 611 accesări

Gimnasta Laura Jurcă a cucerit, vineri, medalia de argint în finala de la sol, din cadrul Cupei Mondiale de la Doha, această medalie fiind prima la nivel de senioare pentru sportiva tricoloră. Laura Jurcă a fost notată cu 13,800 şi s-a clasat astfel pe podium. Medalia de aur a revenit gimnastei elveţiene Giulia Steingruber (14,550). Diana Bulimar a câştigat, vineri, medalia de bronz, iar Laura Jurcă s-a clasat pe poziţia a patra în finala la bârnă de la Doha. Laura Jurcă a intrat a doua în finală, fiind notată cu 13,425, cu care s-a clasat pe locul 4, în timp ce Diana Bulimar, a şasea finalistă din concurs, a primit nota 14,025, cu care a cucerit medalia de bronz. Medalia de aur a revenit gimnastei vietnameze Thi Ha Thanh Phan (14,250), iar cea de argint sportivei elveţiene Giulia Steingruber (14,125).

La masculin, Andrei Muntean a obţinut medalia de bronz la paralele (15,550) şi s-a clasat pe locul 4 la sărituri (14,262), iar Marius Berbecar a fost pe poziţia a 7-a la sărituri (13,925) şi pe a 8-a la paralele (13,950). În finala de la paralele, Andrei Muntean a fost notat cu 15,550, cucerind astfel medalia de bronz, iar Marius Berbecar, cu nota 13,950, a ocupat locul 8. Medalia de aur în finala de la paralele a fost câştigată de Oleg Stepko (Azerbaidjan, 15,750). Tot vineri, Cristian Băţagă s-a clasat pe locul 4, iar Vlad Cotuna a ocupat poziţia a opta în finala de la la bară fixă.

Joi, Andrei Muntean a cucerit medalia de bronz la inele (15,325), iar la feminin, în finală la paralele, Diana Bulimar a câştigat medalia de argint (13,600), iar Laura Jurcă s-a clasat pe poziţia a patra (13,175).

La cea de-a opta ediţie a FIG World Challenge Cup, care s-a încheiat vineri, în „Aspire Zone” din Doha, au participat 123 de gimnaşti şi gimnaste din 33 de ţări. Celelalte etape din 2015 ale circuitului vor avea loc după următorul program: la Ljubljana (Slovenia, 3-5 aprilie), Sao Paolo (Brazilia, 1-3 mai), Varna (Bulgaria, 7-9 mai), Anadia (Portugalia, 21-24 mai) şi Osijek (Croaţia, 17-20 septembrie).