Luptătorii constănţeni au cucerit zece medalii la CN şcolare

Sport 22 Mai 2014 / 00:00 604 accesări

La sfârşitul săptămânii trecute s-au încheiat Campionatele Naţionale şcolare de lupte, competiţie la care au participat sportivi născuţi între 1997 şi 1999, legitimaţi la cluburi sportive şcolare sau licee cu program sportiv. În total, 17 sportivi constănţeni au obţinut calificarea pentru faza finală, la ambele stiluri, iar zece dintre ei s-au întors acasă cu medalia la gât.

Finala de la stilul greco-romane a avut loc la Bucureşti, unde Iulian Popa (Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru” Constanţa, antrenori Ioan Giuglea şi Valentin Dobrin) a devenit campion naţional la categoria 42 kg. Alţi patru luptători de la LPS au obţinut medalii de bronz la categoriile respective: Iulian Dumitrache (50 kg), Cătălin Crăciun (63 kg), Florin Gheorghe (63 kg) şi Cristian Stoicescu (69 kg). „Clubul nostru a ocupat locul al doilea în clasamentul pe echipe, după LPS Suceava. Puteam chiar să fim primii, dar Gheorghe şi Stoicescu, care erau candidaţi la titlu, au comis nişte greşeli şi... asta a fost, au rămas cu bronzul. Suntem mulţumiţi de rezultate, pentru că Iulian Popa, Iulian Dumitrache, Vlăduţ Popa (69 kg) şi Andrei Nicolaescu (100 kg) sunt copii încă şi vor trece la cadeţi abia de anul viitor”, a declarat Ioan Giuglea. CSŞ Medgidia (antrenor Daniel Toader) a participat la finale cu doi sportivi, iar Cosmin Logăscu a cucerit bronzul la 54 kg.

Finala sportivilor de la lupte libere a avut loc la Sfântu Gheorghe, acolo unde CSŞ Mangalia (antrenor Marian Oancea) a deplasat opt sportivi, iar patru dintre ei au urcat pe podium. Cristina Pintilie (46 kg) a devenit campioană naţională, Andreea Ana (38 kg) şi Ana-Maria Bunduc (56 kg) au cucerit medalii de argint, iar Beniamin Dumitru (54 kg) a obţinut bronzul.