Maxim a marcat un gol pentru VfB Stuttgart în liga a doua germană

07 Mai 2017 / 16:43 478 accesări

Mijlocaşul Alexandru Maxim a înscris un gol pentru formaţia VfB Stuttgart, care a câştigat, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, în faţa echipei FC Erzgebirge Aue, în etapa a 32-a a ligii secunde din Germania.

Mijlocaşul român, care a fost integralist în această partidă, a stabilit scorul final, în minutul 76. Maxim a primit mingea la marginea careului de 16 metri, în stânga, după care a pătruns în careu, a driblat un adversar şi a şutat cu stângul la colţul scurt, iar portarul, prins pe picior greşit, nu a reuşit să intervină.

Primele două goluri au fost marcate de Simon Terodde, în minutele 14 – din penalty –, respectiv 70.

În vârstă de 26 de ani, Maxim a ajuns la cinci goluri înscrise pentru VfB Stuttgart, în 24 de meciuri jucate în acest sezon al ligii a doua din Germania.

În clasament, Stuttgart a acumulat 66 de puncte, astfel că a revenit pe prima poziţie şi se află la două puncte de ocupanta locului secund, Hannover 96.