Medalii de aur pentru constănțenii Ionuţ Vulpe și Ștefan Marcu

Cupa României la box pentru tineret

Sport 01 Mai 2015 / 00:00 519 accesări

Joi, la Hunedoara, s-a încheiat Cupa României la box pentru tineret, competiție la care au participat 81 de pugiliști cu vârsta de 17 și 18 ani. Cluburile din județul Constanța au deplasat la Hunedoara cinci sportivi, patru dintre ei au reușit să urce pe podium, iar doi boxeri constănțeni s-au impus la categoriile lor de greutate. Ionuţ Vulpe, de la Callatis Mangalia (antrenor Nicu Chioveanu), a câștigat la 49 kg prin KO în prima repriză, în fața lui Adrian Mihalache (Jiul Rovinari). La rândul său, Ștefan Marcu, de la CS Farul Constanța (antrenor Marcelică Tudoriu), l-a învins la puncte pe George Ceparu (CSM Călărași), decizie 2-1, în finala categoriei 56 kg. Cu medalii de bronz se întorc de la Hunedoara alți doi pugiliști constănțeni: Ioan Dudulică (56 kg, CS Năvodari), învins în semifinală chiar de Marcu, medaliatul cu aur, și Răzvan Azoiţei (69 kg, CS Farul). Învingătorii de la fiecare categorie au fost premiați cu câte 500 de lei, iar finaliștii au primit câte 250 de lei.