Naţionala României a învins echipa Metaloglobus

Fotbal / Pregătiri pentru duelul cu Irlanda de Nord

Sport 08 Iunie 2015 / 00:00 513 accesări

Reprezentativa de fotbal a României a învins, sâmbătă, cu scorul de 5-0 (4-0), formația din Liga a III-a Metaloglobus București, într-un meci de verificare disputat la Centrul de Fotbal Mogoşoaia. Selecţionerul Anghel Iordănescu a început jocul în următoarea formulă: Tătărușanu - Săpunaru, Moți, Chiricheș, Sepsi - Dr. Grigore, Pintilii - Al. Maxim, Bicfalvi, Bumba - Fl. Andone. Tricolorii au deschis scorul încă din min. 3, prin Florin Andone, și au majorat diferența în min. 13, când Alexandru Maxim a înscris după o pasă decisivă primită de la marcatorul primului gol. Trei minute mai târziu, același Florin Andone a făcut „dubla”, din pasa lui Maxim, iar scorul la pauză a fost stabilit în min. 27, când Bicfalvi a marcat la finalul unei acțiuni în care tricolorii au pasat foarte rapid, din prima. La pauză, Iordănescu a făcut cinci înlocuiri, intrând pe teren Vătăjelu, Papp, Hoban, Fl. Tănase și Silviu Lung jr., în locul lui Sepsi, Săpunaru, Moți, Fl. Andone și Tătărușanu. În min. 60, Bicfalvi a reușit și el „dubla”, după o nouă pasă venită de la Maxim. Ultima înlocuire în echipa României a avut loc în min. 67, Alexandru Păun luându-i locul lui Bumba. De azi, tricolorii vor fi în formulă completă pentru pregătirea meciului cu Irlanda de Nord, programat sâmbătă, de la ora 21.45, pe stadionul „Windsor Park” din Belfast, în Grupa F a preliminariilor Campionatului European din 2016. După disputarea a cinci etape din grupă, România se află pe primul loc, cu 13 puncte, iar Irlanda de Nord se află pe poziţia a doua, cu 12 puncte.