Neymar a marcat golul 300 din carieră, dar a ieșit de pe teren cu fața însângerată

Preliminariile CM de fotbal din 2018, zona Americii de Sud

Sport 07 Octombrie 2016 / 16:52 500 accesări
Neymar a fost obligat să părăsească terenul în minutul 68 al partidei cu Bolivia

Fotbalistul brazilian al echipei FC Barcelona, Neymar, a marcat golul 300 din carieră, joi, la meciul de pe teren propriu al naţionalei Braziliei cu Bolivia, scor 5-0, la care jucătorul în vârstă de 24 de ani a şi pasat decisiv de două ori. Neymar a înscris în minutul 11 şi a pasat decisiv la reuşitele lui Filipe Luis (39) şi Gabriel Jesus (44). Celelalte două goluri au fost marcate de Coutinho (26) şi Firmino (75).

Însă pentru starul Barcelonei a existat şi un moment neplăcut. Yasman Duk l-a lovit cu cotul în faţă şi i-a spart arcada lui Neymar la o fază în care brazilianul a încercat să-i treacă mingea printre picioare. Astfel, în minutul 68 el a părăsit terenul cu chipul însângerat, fiind înlocuit de Willian.

Pentru Neymar, acesta a fost golul cu numărul 300 din întreaga carieră şi reuşita cu numărul 49 în tricoul naţionalei Braziliei. Neymar se află acum la o distanţă foarte mică de podiumul all-time al golgheterilor brazilieni: Pele conduce topul, cu 77 de goluri, urmat de Ronaldo (62) și de Romario (55). Neymar a înscris cele 300 de goluri în partide oficiale şi amicale la Santos (138), FC Barcelona (95) şi naţionalele de juniori, tineret şi seniori ale Braziliei (67). La numai 24 de ani, Neymar are un bilanț excelent la naționala Braziliei: 49 de goluri înscrise în 73 de partide!

URUGUAY ESTE LIDER ÎN PRELIMINARII

Selecţionata Uruguayului, cu atacantul Edinson Cavani în mare formă, şi-a consolidat prima poziţie în clasamentul zonei sud-americane a preliminariilor CM 2018, după ce a învins cu scorul de 3-0 reprezentativa Venezuelei, joi noapte, la Montevideo. Cavani a reuşit, cu această ocazie, a doua dublă consecutivă pentru naţionala ţării sale, ajungând la un total de 7 goluri înscrise de la debutul campaniei de calificare pentru Mondialul din Rusia. Graţie acestui succes, al şaselea în nouă meciuri disputate, selecţionata „Celeste” a acumulat 19 puncte şi se va deplasa marţi în Columbia din postura de lider al clasamentului.

În schimb, Argentina pare să sufere fără marea sa vedetă Lionel Messi (accidentat), fiind ţinută în şah, 2-2, de selecţionata statului Peru, pe Estadio Nacional din Lima, în faţa a 50.000 de spectatori. În urma acestei remize, argentinienii au ajuns pe locul 5 în clasament, la egalitate de puncte cu Ecuador şi Columbia.

Nici Chile, campioana en titre a Americii de Sud, nu s-a descurcat mai bine, îndepărtându-se tot mai mult de Mondialul din Rusia după ce a fost învinsă fără drept de apel în Ecuador, cu scorul de 3-0.

Rezultate înregistrate joi în etapa a 9-a a preliminariilor sud-americane:

Ecuador - Chile 3-0 (A. Valencia 18, Ramirez 22, Caicedo 46)

Uruguay - Venezuela 3-0 (Lodeiro 29, Cavani 46, 79)

Paraguay - Columbia 0-1 (Cardona 91)

Brazilia - Bolivia 5-0 (Neymar 10, Coutinho 25, Filipe Luis 38, Gabriel Jesus 43, Firmino 75)

Peru - Argentina 2-2 (Guerrero 58, Cueva 83 / Funes Mori 15, Higuain 77)