Nicoleta Grasu, cea mai bună performanţă mondială la Cupa Europei

Sport 24 Iunie 2008 / 00:00 523 accesări

Cea mai bună atletă în 2007 şi una dintre speranţele “tricolore” la o medalie olimpică la Beijing, Nicoleta Grasu (Dinamo - CS Farul) a reuşit, la Istanbul, cea mai bună performanţă mondială a sezonului la aruncarea discului. Discobola a reuşit o aruncare de 66,51 metri, rezultat ce a propulsat-o în fruntea topului mondial. Totodată, atleta a reuşit să aducă României maximum de puncte în proba sa (8p), performanţă ce a fost realizată şi de constănţeanca Anca Heltne (CS Farul - CSM Bucureşti, antrenor Gabriel Bădescu), care a adus maximum de puncte la aruncarea greutăţii cu o performanţă de 17,54 m. Printre rezultatele notabile realizate de atleţii români la Istanbul se mai numără şi cel al Lilianei Popescu, care a câştigat cursa de 800 m, cu timpul de 2 minute, 0 secunde şi 50 de sutimi. Pentru echipa feminină a României au mai punctat şi Adelina Gavrilă (Steaua - CS Farul, antrenor Mihai Dumitru), atleta ocupînd poziţia a doua la triplusalt cu o reuşită de 14,21 m, dar şi Elena Antoci - locul II la 3000m (9 :27,31) şi Cristina Casandra - locul II la 3.000 m obstacole (9 :40,24). Pe locul trei s-a clasat suliţaşa Felicia Ţilea Moldovan, cu 54,61 m şi Taisia Crestincov care a ocupat poziţia a treia la ştafeta de 4x400 m. Tot în cadrul competiţiei desfăşurată la sfîrşitul săptămînii treecute la Istanbul, Andreea Ogrăzeanu (CSS Alexandria - CS Farul, antrenor Cristina Manea) s-a clasat pe poziţia a patra la 100 m (11,66 secunde), la 200 m (23,70 sec.) şi la ştafeta de 4x100 m, probă în care a concurat alături de Alina Duman (CS Farul, antrenor Dan Ciocan). La finalul competiţiei, echipa feminină a României a ocupat poziţia a doua, cu 117,5 puncte, după Grecia (122 pct), însă ţara noastră a ratat promovarea în Superligă, după ce băieţii s-au clasat doar pe poziţia a şasea, avînd numai trei atleţi clasaţi pe podium. Echipa română a terminat pe locul 15 în Europa şi a rămas în Liga I a Cupei Europei, doar primele 12 poziţii asigurînd prezenţa în Superligă. Noul regulament al Cupei Europei, intrat în vigoare din acest sezon, prevede alcătuirea unui clasament total (masculin şi feminin) şi nu separat, cum se întîmpla pînă în prezent. De asemenea, acum sînt luate în calcul toate grupele valorice, precum şi performanţele realizate, în funcţie de care se atribuie puncte ce contribuie la întocmirea ierarhiei finale a echipelor. Astfel, conform noului regulament, o echipă poate, cel puţin teoretic, să promoveze din al treilea eşalon al competiţiei direct în primul, dacă reuşeşte performanţe suficient de bune ca să îi permită un astfel de salt valoric.