Nimic la nimic, se califică Ucraina

Optimi de finală: Elveţia - Ucraina 0-3 (d.p. şi 11m)

Sport 27 Iunie 2006 / 00:00 923 accesări

Aşa poate fi caracterizat meciul de aseară, de la la Koln, în care Elveţia şi Ucraina s-au duelat pentru un loc în sferturi. Miza partidei a influenţat jocul prestat de fotbaliştii celor două formaţii, care s-au temut foarte mult să nu piardă. Prima ocazie de gol a aparţinut elveţienilor, în min.13. Wicky a şutat periculos de la 25m, dar Şovkovski a respins în corner. Replica esticilor nu a întîrziat, iar Şevcenko a trimis mingea în bara transversală, în min.19. Peste trei minute, elveţianul Frei a expediat şi el balonul în bară, Şovkovski fiind simplu spectator. A fost 0-0 la pauză, iar în repriza a doua Ucraina a fost echipa care a forţat victoria. Şevcenko (min.67) şi Guşin (min.73) au trecut pe lîngă deschiderea scorului, însă după cele 90 de minute regulamentare tabela a rămas nemodificată. Sub privirile lui Sepp Blatter şi Franz Beckenbauer au urmat 30 de minute de prelungiri, conform regulamentului, şi pentru că cineva trebuia să meargă în sferturi s-a trecut la executarea loviturilor de departajare. La care Oleg Blohin a plecat la vestiare... Pentru Ucraina au punctat Milevsky (scăriţă), Rebrov şi Gusev. Au ratat: Şevcenko (a apărat Zuberbuhler)/ Streller (a apărat Şovkovski), Barnetta (bară transversală), Cabanas (a apărat Şovkovski). Telegrafic: Ucraina în sferturi.

Au evoluat formaţiile - Elveţia (antrenor Koebi Kuhn): Zuberbuhler - Degen, Muller, Djourou (33 Grichting), Magnin - Barnetta, Vogel, Wicky, Cabanas - H.Yakin (64 Streller), Frei (117 Lustrinelli); Ucraina (antrenor Oleg Blohin): Şovkovski - Gusev, Vaşciuk, Timoşciuk, Nesmaşnîi - Guşin, Şelayev, Kalinicenko (75 Rotan) - Vorobei (94 Rebrov), Şevcenko, Voronin (111 Milevsky). Cartonaşe galbene: Barnetta/ -. Au arbitrat: Benito Achundia - Jose Ramirez şi Hector Vergara (toţi din Mexic).