Olanda se califică fără strălucire

Grupa C: Olanda - Coasta de Fildeş 2-1

Sport 17 Iunie 2006 / 00:00 1024 accesări

Primă repriză excelentă cu dominare de început a africanilor, care nu-şi puteau permite să mai piardă încă o dată. Olanda nu prea contează în atac, dar primele două şuturi pe spaţiul porţii lui Tizie... duc scorul la 2-0 pentru Portocala Mecanică! Van Persie (min.23) - splendidă execuţie din lovitură liberă şi Van Nistelrooy (min.27) - scăpat singur, sînt cei care duc Olanda în avantaj. Africanii se aruncă în atac şi apărarea olandeză dă semne de slăbiciune, în special pe partea lui Van Bronkhorst. Zokora (min.33) zguduie bara de la 18m, prevestind golul lui B.Kone (min.38). Van Persie răspunde cu un şut din interiorul careului ivorian, dar Tizie apără şi el ceva. Se intră la pauză cu 2-1 pentru europeni, care au dominat tactic prima repriză. După pauză, Van Basten îşi retrage echipa în apărare şi africanii domină jocul cu autoritate, dar cea mai mare mare ocazie o ratează olandezii în min.69 - Robben şi Van Nistelrooy nereuşind să înscrie din careul mic. Ivorienii continuă să domine, dar ocaziile clare lipsesc, pînă în min.77 cînd o lovitură modestă de cap a lui Drogba creează panică în careul advers, Van Persie respingînd cu pieptul de pe linia porţii!!! A fost ultima ocazie reală a africanilor, care au continuat să domine pînă la finalul partidei, dar... fără rost! Olanda obţine o nouă victorie şi îşi asigură calificarea în faza următoare, deşi n-a strălucit în nici una din partidele cîştigate.

Au evoluat formaţiile - Olanda (antrenor Marco van Basten): Van der Sar - Heitinga (46 Boulahrouz), Mathijsen, Ooijer, Van Bronckhorst - Van Bommel, Cocu, Sneijder (50 Van der Vaart) - Van Persie, Van Nistelrooy (73 Landzaat), Robben; Coasta de Fildeş (antrenor Henri Michel): Tizie - Eboue, K.Toure, Meite, Boka - Zokora, Y.Toure, A.Kone (73 Akale), B.Kone (62 Yapi-Yapo) - Romaric (62 Dindane), Drogba. A arbitrat modest columbianul Oscar Ruiz, care a dat cartonaşe galbene cu şi fără rost. Au înscris: Van Persie 23, Van Nistelrooy 27/ B.Kone 38. Cartonaşe galbene: Robben, Mathijsen, van Bommel, Landzaat/ Zokora, Drogba, Boka.