Optimile de finală la Trofeul „Telegraf“

Sâmbătă și duminică

Sport 16 Februarie 2018 / 15:57 8125 accesări
Oportun Mangalia se numără printre favoritele la câștigarea trofeului în acest an

Sâmbătă și duminică, în Sala Sporturilor din Constanța, se vor disputa întâlnirile din optimile de finală ale turneului principal la ediția a 27-a a Trofeului „Telegraf” la fotbal în sală, cel mai vechi turneu de acest gen din țară rezervat veteranilor. Cel mai așteptat duel este Săgeata Stejaru (locul 3 din Grupa E) - SSC Farul Constanţa (locul 1 din Grupa A), dar și celelalte confruntări anunță dueluri spectaculoase. Câștigătoarele celorlalte grupe, ASC Săgeata Stejaru (Grupa B), Macedonia Ovidiu (Grupa C), Store Constanța (Grupa D) și Oportun Mangalia (Grupa E), au prima șansă în lupta pentru un loc în sferturi. Iar în confruntările CS Agigea - FC Constanța, Cariocas Constanța - VDT Construct Constanța și CFR-Municipal Constanța - CS Eforie este foarte greu de dat un pronostic, orice rezultat fiind posibil.

În turneul „ultra” old-boys, pentru a încheia prima în Grupa G, Oportun Mangalia (locul 2, 7p) are nevoie de victorie în partida cu „Tanța și Costel” Medgidia (locul 1, 9p). În Grupa F se cunosc primele două clasate, Săgeata Stejaru și ASC Săgeata Stejaru, Săgeata Stejaru având avantajul victoriei directe, scor 3-1.

Clasamente turneul „ultra” old-boys - GRUPA F: 1. SĂGEATA 9p, 3j (12-2), 2. ASC SĂGEATA 6p, 3j (10-6), 3. CSO Murfatlar 6p, 4j (7-9), 4. Municipal-CFR 3p, 3j (4-7), 5. Real Năvodari 0p, 3j (1-10).

GRUPA G: 1. „TANŢA ŞI COSTEL” 9p, 3j (10-6), 2. OPORTUN 7p, 3j (12-3), 3. Vertiroll Vulturii Cazino 2p, 3j (9-10), 4. Mihail Kogălniceanu 2p, 4j (6-9), 5. Telegraf 1p, 3j (2-11).

Turneul este organizat de cotidianul „Telegraf”, cu sprijinul Asociației Județene de Fotbal Constanța, în parteneriat cu Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Constanța.

Programul meciurilor

Sâmbătă, 17 februarie - Turneul „ultra” old-boys, ultima etapă

ora 14.00: Săgeata Stejaru - Municipal-CFR (Gr. F)

ora 14.45: ASC Săgeata Stejaru - Real Năvodari (Gr. F)

ora 15.30: „Tanța și Costel” Medgidia - Oportun Mangalia (Gr. G)

ora 16.15: Telegraf - Vertiroll Vulturii Cazino (Gr. G)

ora 16.00: CFR-Municipal Constanța - CS Eforie

În cazul meciurilor eliminatorii, dacă rezultatul se menţine egal după cele 40 de minute regulamentare, se joacă prelungiri - două reprize a câte 5 minute fiecare; dacă egalitatea persistă, se apelează la loviturile de departajare, câte 3 de fiecare echipă. La executarea loviturilor de departajare pot participa toţi jucătorii înscrişi pe foaia de arbitraj.

Săgeata Stejaru - SSC Farul Constanţa, capul de afiş al optimilor la Trofeul „Telegraf”