Patricia Ţig a ratat calificarea pe tabloul principal al turneului de la Linz

08 Octombrie 2016 / 22:32 419 accesări

Jucătoarea de tenis Patricia Ţig (locul 115 în clasamentul mondial) a pierdut, sâmbătă, meciul cu olandeza Richel Hogenkamp (poziţia 139 WT), scor 4-6, 7-6 (6), 3-6, în primul tur al calificărilor pentru tabloul principal al turneului de la Linz, Austria, disputat pe suprafaţă dură în sală.

Partida a durat două ore şi cinci minute. Ţig a început cu un break, a condus cu 4-3, dar nu a mai reuşit niciun game până la finalul setului. În actul secund, românca a fost condusă cu 5-1, dar a avut o revenire spectaculoasă, cu cinci game-uri consecutive. Setul doi l-a câştigat abia în tiebreak, cu 8-6. În decisiv, Hogenkamp s-a aflat mereu la conducerea jocului.

Patricia Ţig (22 de ani) va primi 427 de euro, dar niciun punct în clasamentul WTA, pentru prezenţa la Linz. Acum două săptămâni, românca a ajuns până în semifinalele turneului de la Seul, Coreea de Sud.

Turneul de tenis de la Linz este de categorie WTA International şi este dotat cu premii totale în valoare de 250.000 de dolari. Principalele favorite la câştigarea trofeului sunt Garbine Muguruza, Dominika Cibulkova, Madison Keys şi Carla Suarez Navarro.