Patru medalii constănţene la Cupa României de box pentru tineret

Sport 10 Februarie 2014 / 00:00 571 accesări

Sâmbătă, la Brăila, s-a încheiat Cupa României la box pentru tineret (sportivi cu vârsta de 17-18 ani), competiţie la care au participat şi opt pugilişti constănţeni. Dintre ei, patru s-au întors acasă cu medalii, performerii fiind Ion Dudulică (categoria 52 kg, CS Năvodari, antrenori Ferodin Ablalim şi Mihai Ion) şi Ionuţ Petriş (69 kg, CS Farul Constanţa, antrenor Mihai Constantin), care au cucerit aurul la categoriile respective de greutate. În finale, ambii au obţinut decizia la puncte, scor 3-0: Dudulică în faţa lui Sorin Pănoiu (Olimpia Bucureşti), iar Petriş în faţa lui Ionuţ Socareva (CSM Reşiţa). În gala finală a mai boxat şi Arsen Mustafa (CS Farul, 60 kg), învins la puncte de Sorin Dobondi (CSM Hunedoara), decizie 1-2. La rândul său, Robert Neicu (CS Năvodari, 60 kg) a obţinut medalia de bronz. Ion Dudulică şi Arsen Mustafa au fost selecţionaţi în lotul naţional de tineret, antrenat de Relu Auraş şi Ferodin Ablalim, care va pleca mâine în Bulgaria, pentru un stagiu de pregătire comun cu pugiliştii din ţara vecină.