Pedrosa a câștigat la Sepang, titlul se decide la Valencia

Campionatul Mondial de motociclism viteză

Sport 25 Octombrie 2015 / 15:31 711 accesări

Pilotul spaniol Dani Pedrosa (Honda) a câştigat Marele Premiu al Malaeziei la MotoGP, penultima etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză, cursă disputată duminică, pe circuitul de la Sepang. Pedrosa a obţinut a 51-a victorie a carierei şi a doua consecutivă în CM. Pe circuitul de la Sepang, podiumul a fost completat de un alt spaniol, Jorge Lorenzo, şi de italianul Valentino Rossi, ultimii doi, ambii de la Yamaha, fiind în luptă pentru titlul mondial în acest sezon. Rossi rămâne lider în clasamentul general, dar Lorenzo a mai recuperat patru puncte şi cei doi sunt acum separaţi de doar şapte puncte. Înaintea ultimei curse a anului, cea de la Valencia, din 8 noiembrie, Rossi are 312 puncte și este urmat de Lorenzo, cu 305p, şi de spaniolul Marc Marquez, cu 222 puncte.

ROSSI, SANCŢIONAT PENTRU ACROŞAJUL CU MARQUEZ, VA PLECA ULTIMUL LA VALENCIA

Cel mai important eveniment al cursei din Malaezia s-a petrecut cu 13 tururi înainte de final, când Rossi lupta cu Marc Marquez pentru locul 3. După mai multe depăşiri reciproce în viraje succesive, Marquez a căzut, părând să fie împins de italian cu piciorul stâng. Incidentul a fost analizat de comisarii cursei, iar Rossi a fost găsit vinovat, astfel că va pleca de pe ultimul loc în cursa de la Valencia, din 8 noiembrie. Rossi a rămas şi fără trei puncte pe licenţa de pilot. Echipa Yamaha a anunţat că va face apel la această decizie.

La Moto2 s-a impus pilotul francez Johann Zarco (Kalex), urmat de elveţianul Thomas Luthi şi germanul Jonas Folger, ambii de la Kalex. Zarco este deja campion mondial la această clasă, el asigurându-şi titlul în urmă cu două săptămâni. La clasa Moto3, cel mai rapid a fost pilotul portughez Miguel Oliveira (KTM), care a fost urmat de sud-africanul Brad Blinder (KTM) şi spaniolul Jorge Navarro (Honda). Oliveira a obţinut al cincilea succes al sezonului și al doilea consecutiv. Liderul clasamentului piloților, britanicul Danny Kent (Honda), a fost al şaptelea la Sepang.