Pilotul Lewis Hamilton este „Personalitatea Anului în Sport”

Conform BBC, pentru britanici

Sport 16 Decembrie 2014 / 00:00 455 accesări

Pilotul britanic Lewis Hamilton, care a câștigat în acest an 11 curse în Formula 1 și al doilea său titlu mondial, a fost desemnat de către grupul media BBC „Personalitatea Anului în Sport”, premiu care este considerat cel mai prestigios pentru un sportiv britanic. „Sunt fără cuvinte! Niciodată într-un milion de ani nu m-am gândit că voi urca aici sus, alături de cei mari”, a declarat Hamilton (29 de ani), care a sosit la ceremonie alături de buldogul său Roscoe. Votul publicului l-a dat învingător pe pilotul englez, deși jucătorul de golf Rory McIlroy era considerat marele favorit, după ce a câștigat în acest an două turnee de Grand Slam și a ajutat Europa să câștige din nou Ryder Cup. McIllroy s-a clasat al doilea, iar pe 3 a fost atletul Jo Pavey, campion european la 10.000 m. Hamilton a devenit al cincilea pilot care câștigă acest prestigios premiu al BBC în cei 61 ani de existență, alături de campionii mondiali de Formula 1 Damon Hill, Nigel Mansell, Stirling Moss și Jackie Stewart. Premiul BBC pentru echipa anului i-a revenit selecționatei feminine de rugby, câștigătoare a Cupei Mondiale, iar Paul McGinley, căpitanul echipei de golf a Europei în Ryder Cup, a primit premiul pentru antrenorul anului. Atacantul portughez Cristiano Ronaldo a primit la rândul său premiul „Personalitatea Anului din străinătate”.