Polonia a furnizat surpriza sferturilor CM de handbal masculin

Handbal masculin / Campionatul Mondial din Qatar

Sport 28 Ianuarie 2015 / 00:00 1523 accesări

După un început perfect de Campionat Mondial, în care câștigase entuziasmant primele trei partide, Suedia a părăsit mult mai devreme decât se aștepta turneul final. În optimile de finală ale competiției, suedezii au întâlnit mereu imprevizibila reprezentativă a Poloniei, locul 6 la ultima ediție a Campionatului Euroipean. Ambele echipe s-au aflat la conducere în primele 30 de minute, Polonia având chiar un avantaj de trei lungimi în min. 24, scor 8-5. Până la pauză scandinavii au întors rezultatul, intrând la cabine cu un avans minim, 11-10. Cu veteranul Slawomir Szmal (36 de ani) în poartă, acesta încheind partida cu un procentaj de 37,5 la sută, dar și cu frații Bartosz și Michal Jurecki în mare formă, Polonia a revenit la conducere în min. 41, scor 15-14, după reușita extremei stânga Adam Wisniewski (Wisla Plock). S-a mers cap la cap până cu șase minute înainte de final, când interul dreapta Andrzej Rojewski a mărit pentru prima oară diferența la două goluri în această repriză, 20-18 pentru Polonia - în min. 56. Michal Jurecki a dus scorul la 21-18 - în min. 57, iar până la final Suedia nu a mai avut puterea unei răsturnări spectaculoase, naționala condusă de pe margine de germanul Michael Biegler obținând calificarea în sferturile de finală. Polonia și-a egalat astfel performanța din 2011, dar cel mai bun rezultat îl reprezintă locul 3 la ediția din 2009.

Confruntarea dintre statele din nordul Europei, Islanda și Danemarca, a revenit danezilor, scor 30-25, dar o victorie mult mai clară decât o arată scorul final. Pregătită de... islandezul Guomundur Guomundsson, Danemarca a dominat întâlnirea, având 5-0 - în min. 7, apoi 10-2 - în min. 13 și 16-10 - la pauză. Tânărul centru Rasmus Lauge (23 de ani, de la THW Kiel) a înscris pentru 25-18 - în min. 49, contribuind prin cele șase goluri la succesul final cu 30-25. Așteptată cu mult interes după evoluțiile bune ale sud-americanilor din faza grupelor, întâlnirea dintre Franța și Argentina nu a avut istoric. Campioana olimpică a condus încă din primul minut, iar la pauză avea deja un avans liniștitor: 16-6. Diferența a crescut constant în partea secundă, 21-8 - în min. 39, 24-10 - în min. 43, partida încheindu-se cu rezultatul de 33-20 în favoarea Franței, care se îndreaptă spre al cincilea titlu mondial. Germania a avut, de asemenea, o misiune ușoară împotriva Egiptului, dar acest lucru era de așteptat ținând cont de diferența de valoare și experiență dintre componenții celor două reprezentative. După 12-8 la pauză, Germania s-a impus în final cu 23-16, așteptând acum duelul cu Qatar, din sferturi.

Într-o partidă din turneul locurilor 17-20, disputată luni seară, Cehia a învins Rusia, cu 32-30. Ieri, în meciurile de clasament - pentru poziția a 23-a: Chile - Algeria 30-28; pentru poziția a 23-a: Iran - Arabia Saudită 26-22.

Astăzi vor avea loc partidele din sferturile de finală, după următorul program: Croația - Polonia (ora 17.30, Dolce Sport 1), Qatar - Germania (ora 17.30, Dolce Sport 2), Slovenia - Franța (ora 20.00, Dolce Sport 1), Danemarca - Spania (ora 20.00, Dolce Sport 2).