Porsche a câştigat, după 17 ani, cursa de 24 de ore de la Le Mans

Automobilism

Sport 16 Iunie 2015 / 00:00 366 accesări

Constructorul de automobile Porsche a câştigat duminică, după 17 ani, a 83-a ediţie a cursei de 24 de ore de la Le Mans, reuşind al 17-lea succes din istoria întrecerii din Franţa. Porsche s-a impus cu echipa numărul 19, formată din germanul Nico Hulkenberg, neo-zeelandezul Earl Bamber şi englezul Nick Tandy. Pe locul secund s-a clasat tot un Porsche 919, maşina cu numărul 17, în formula Mark Webber (Australia) - Timo Bernhard (Germania) - Brendon Hartley (Noua Zeelandă). Pe poziţia a treia a urcat Audi R18, câştigătorul ultimelor cinci ediţii, în formula Benoît Treluyer (Franţa) - Marcel Fassler (Elveţia) - Andre Lotterer (Germania). Învingătorii au completat 395 de tururi în cele 24 de ore, având un tur avans faţă de ocupanţii locului 2 şi două tururi mai mult în comparaţie cu echipajul de pe locul 3.

La clasa LMP2 a câştigat o maşină Orica Nissan, la clasa LMGTE-Pro s-a impus o maşină Chevrolet Corvette, iar la LMGTE-Am, pe primul loc a fost o echipă Ferrari.

ACTORUL PATRICK DEMPSEY, PE PODIUMUL CURSEI DE LA LE MANS

La această ultimă clasă, maşina Porsche a echipei Dempsey-Proton Racing, care printre piloţi l-a avut şi pe actorul american Patrick Dempsey, a ocupat locul secund. Dempsey, interpretul celebrului personaj Derek Shepherd din serialul „Anatomia lui Grey”, a reuşit în cele din urmă, după mai multe tentative, să se claseze pe podiumul prestigioasei curse automobilistice de 24 de ore de la Le Mans. Actorul în vârstă de 49 de ani a pilotat un automobil de curse Porsche 911, alături de colegii săi de echipă, americanul Patrick Long şi germanul Marco Seefried. Patrick Dempsey, care a debutat pe circuitul de la Le Mans în 2009, a terminat pe poziţia a cincea la aceeaşi categorie anul trecut şi pe locul al patrulea în 2013. Clasarea pe podium la Le Mans era obiectivul său principal pentru acest sezon. „Este greu să exprim în cuvinte ceea ce înseamnă acest podium pentru mine. Echipa a făcut o treabă excelentă la toate opririle mele la boxe, iar Patrick şi Marco au condus atât de frumos pe parcursul întregii curse. Însă, pe timpul nopţii, a fost cu adevărat dificil. Faptul că mă aflu aici, pe podium, reprezintă un vis devenit realitate”, a declarat Patrick Dempsey. El a participat şi la Cursa de 24 de ore de la Daytona, în Florida, şi şi-a înfiinţat propria echipă în Statele Unite, Dempsey Racings.