Primul gol validat de... tehnologia video

Fotbal / CM, Grupa E: FRANŢA - HONDURAS 3-0

Sport 16 Iunie 2014 / 00:00 492 accesări

Meciul de aseară, de la Porto Alegre, dintre Franţa şi Honduras, va rămâne în istoria fotbalului ca fiind primul la un turneu final în care tehnologia video a validat un gol. În prima repriză, francezii au trimis de două ori mingea în bara, prin Matuidi (min. 15) şi Griezmann (min. 23), şi când toată lumea aştepta pauza a venit intervenţia imprudentă a lui Wilson Palacios asupra lui Griezmann în careu, mijlocaşul din Honduras fiind trimis mai devreme la cabine pentru două avertismente. Benzema a executat cu siguranţă lovitura de la 11 metri acordată de arbitrul brazilian Sandro Ricci şi naţionala “cocoşului galic” scăpa de emoţii. La trei minute de la reluare, Benzema a trimis balonul în bară, iar portarul Valladares şi-a introdus de puţin mingea în propria poartă, semnalul “Goal Line” scutind brigada de arbitri de controversele cu privire la acest gol. În min. 72, tot Benzema a şutat năprasnic din interiorul careului la colţul scurt şi a stabilit rezultatul final: Franţa - Honduras 3-0 (Benzema 45-pen., 72, Valladares 48-autogol).

Au evoluat - Franţa (antrenor Didier Deschamps): Lloris (cpt.) - Sakho, Varane, Debuchy, Evra - Matuidi, Cabaye (65 Mavuba), Pogba (57 Sissoko), Griezmann - Benzema, Valbuena (78 Giroud); Honduras (antrenor Fernando Suarez): Valladares (cpt.) - Izaguirre, Figueroa, Bernardez (46 O. Chavez), Beckeles - Costly, W. Palacios, Espinoza, Garrido - Bengtson (46 B. Garcia), Najar (58 Claros). Cartonaşe galbene: Evra, Pogba, Cabaye / W. Palacios (2), B. Garcia, Garrido. Cartonaş roşu: W. Palacios (min. 44).

Clasament Grupa E: 1. Franţa 3p (golaveraj: 3:0), 2. Elveţia 3p (2-1), 3. Ecuador 0p (1-2), 4. Honduras 0p (0-3).

FĂRĂ IMNURILE NAŢIONALE. Imnurile naţionale ale Franţei şi Hondurasului nu au fost intonate, aseară, înaintea meciului dintre cele două echipe. Potrivit AFP, organizatorii nu au oferit niciun motiv pentru lipsa imnurilor, presa braziliană notând însă că acestea nu au fost intonate din cauza unor probleme la staţia de amplificare a stadionului.