Primul penalty anulat de... VAR la Cupa Mondială

CM de fotbal Rusia 2018 / GRUPA E: BRAZILIA - COSTA RICA 2-0

Sport 22 Iunie 2018 / 17:01 738 accesări
Neymar (stânga) l-a păcălit pe arbitrul Bjorn Kuipers, dar nu şi camerele TV (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Primul joc din etapa a doua a Grupei E de la Cupa Mondială din Rusia, care a avut loc vineri după amiază la Sankt Petersburg, între Brazilia şi Costa Rica, a demonstrat că nu prea mai sunt echipe mici la turneul final. Iar partida a consemnat şi prima anulare a unei lovituri de la 11 metri care a fost acordată, iniţial, de arbitru, pentru un presupus fault asupra lui Neymar, dar sistemul de arbitraj video a arătat altceva, până acum doar fiind validate de VAR mai multe panalty-uri pe care cavalerii fluierului nu le-au observat. În confruntarea de vineri, brazilienii au avut şi o bară, prin Gabriel Jesus, iar portarul Keylor Navas a fost îngerul păzitor pentru Costa Rica. Dar în cele din urmă Coutinho a marcat golul care a deschis drumul spre victorie, în prelungiri, în minutul 90+1, salvându-i pe sud-americani de la o remiză care le-ar fi îngreunat lupta pentru calificarea în optimile de finală. Iar Neymar a înscris al doilea gol în minutul 90+7, finalul meciului găsindu-l pe starul brazilian plângând la centrul terenului.

Scor final: Brazilia - Costa Rica 2-0.

Au evoluat următoarele formaţii - Brazilia (selecţioner: Tite): Alisson-Becker - Fagner, T. Silva, Miranda, Marcelo - Paulinho (68 Firmino), Casemiro, Coutinho - Willian (46 Douglas Costa), Gabriel Jesus (90+3 Fernandinho), Neymar; Costa Rica (selecţioner: Oscar Ramirez): Keylor Navas - Gamboa (75 Calvo), J. Acosta, Gonzalez, Duarte, Oviedo - Venegas, Guzman (83 Tejeda), Borges, Bryan Ruiz - Urena (54 Bolanos). Cartonaşe galbene: Neymar, Coutinho / J. Acosta. Meciul a fost arbitrat de Bjorn Kuipers (Netherlands).

Clasament Grupa E: 1. Brazilia 4p (golaveraj: 3-1), 2. Serbia 3p (1-0), 3. Elveţia 1p (1-1), 4. Costa Rica 0p (0-3).

Cealaltă partidă din etapa a doua a Grupei E se va disputa vineri seară, la Kaliningrad, de la ora 21.00: Serbia - Elveţia.