Qatar a ajuns în semifinalele CM de handbal masculin

Handbal masculin / Campionatul Mondial din Qatar

Sport 30 Ianuarie 2015 / 00:00 569 accesări

Indiferent de ce se va întâmpla de acum încolo, ediția a 24-a a Campionatului Mondial de handbal masculin va rămâne în istorie ca prima în care o țară din Asia reușește să ajungă în semifinalele competiției. Este, în același timp, doar a treia oară când o reprezentativă din afara Europei reușește să se califice în această fază a turneului, precedentele performanțe fiind trecute în dreptul Egiptului - în 2001 și Tunisiei - în 2005, ambele clasându-se la final pe locul 4. În fața Germaniei, una dintre echipele neînvinse până în sferturile de finală, cu o evoluție în creștere de la meci la meci, Qatarul a evoluat excepțional, controlând meciul încă din primele minute, tabela indicând o diferență incredibilă în min. 25, scor 16-9 pentru gazde, după reușita cubanezului Capote. Germania a revenit la 14-18 până la pauză, iar cu o apărare mai agresivă în actul secund s-a apropiat la un singur gol în min. 48, scor 20-19 pentru qatarezi. Zarko Markovic și același Rafael Capote, principalul marcator al gazdelor, cu opt reușite, au mărit ecartul la 22-19 în min. 43, iar până la final încercările nemților de a întoarce soarta meciului s-au dovedit inutile. În ultimele cinci minute, portarul Saric a avut trei intervenții salvatoare, meciul încheindu-se cu victoria trupei lui Valero Rivera, scor 26-24. Și Polonia a obținut un succes aparent surprinzător în fața Croației, reprezentativă ce părea să aibă un culoar perfect spre marea finală. Cu o singură excepție, 4-2 - în min. 14 pentru fosta campioană mondială din 2003, Polonia a condus în permanență, la pauză având 12-10. Primele 12 minute ale părții secunde au aparținut croaților, care în min. 42 aveau un avans de trei lungimi, 17-14 - în min. 43, pe care se părea că îl vor păstra până la final. Au urmat două intervenții consecutive ale portarului Szmal care au oferit încredere coechipierilor, iar în min. 50 Kamil Syprzak a înscris golul de 19-18 pentru Polonia. Croația a mai condus o dată, 22-21 - în min. 55, dar finalul a aparținut echipei pregătite de germanul Michael Biegler, pivotul Kamil Syprzak, de la Wisla Plock, și apoi interul stânga Mariusz Jurkiewicz stabilind scorul final, 24-22 pentru Polonia. Cel mai dramatic sfert de finală a fost între Danemarca și Spania, o reeditare a ultimelor finale de Campionat Mondial și European. Și acum, ca și atunci, câștig de cauză a avut Spania, scor 25-24 (11-11). Un meci, așa cum se spune adesea, în care ambele echipe ar fi meritat victoria, echilibrul fiind prezent din primul și până în ultimul minut. Ambele formații au condus pe tabelă, dar fiecare la cel mult două goluri. Spania a avut 22-20 - în min. 50, Danemarca a preluat conducerea în min. 55, scor 23-22, Spania a avut apoi 24-23 - în min. 59, dar centrul danez Larsen de la Rhein-Neckar Lowen a egalat la 24-24, cu 49 de secunde înainte de final. Ultimul atac a aparținut Spaniei, iar cu două secunde înainte de final Joan Canellas (THW Kiel) a adus victoria și, implicit, calificarea Spaniei. Ultimul sfert de finală, dintre Franța și Sloveni,a s-a dovedit doar o formalitate pentru campioana olimpică, care la pauză conducea deja cu 18-10. S-a încheiat 32-23 pentru Franța, care în semifinale va întâlni Spania.

Rezultatele din semifinale: Croația - POLONIA 24-26, QATAR - Germania 26-24, Slovenia - FRANȚA 23-32  și Danemarca - SPANIA 24-25.

Programul partidelor de azi - semifinale: Qatar - Polonia (ora 17.30, Dolce Sport 1), Franța - Spania (ora 20.00, Dolce Sport 2); meciuri de clasament - locuri 5-8: Croația - Germania (ora 15.00) și Danemarca - Slovenia (ora 17.30).