Răzvan Florea a deschis seria medaliilor la CN de înot

Sport 19 Iulie 2007 / 00:00 747 accesări

Ieri au debutat, la Bucureşti, Campionatele Naţionale de înot ale României rezervate seniorilor şi juniorilor. Cel mai bun înotător român al ultimilor ani, constănţeanul Răzvan Florea şi-a respectat statutul de favorit, cîştigînd proba de 100 m spate. Sportivul de la CS Farul a încheiat cu timpul de 55,74 secunde, fiind urmat în clasament de cel mai bun prieten al său, Ioan Ştefan Gherghel, iar un alt constănţean, Alian Milian (Palatul Copiilor - CS Farul) a sosit pe locul 9. O altă medalie, de această dată de bronz, a fost adusă de ştafeta de 4x200 m liber de la CS Farul, alcătuită din Roxana Purcelea, Anda Georgescu, Anamaria Vartan şi Mihaela Oprescu. În proba de 400 m liber, Anamaria Vartan (Palatul Copiilor - CS Farul) a ratat “la mustaţă” o medalie, clasîndu-se pe poziţia a patra. În aceeaşi probă, Mihaela Oprescu (Palatul Copiilor - CS Farul) şi Anda Georgescu (Palatul Copiilor - CS Farul), au încheiat pe poziţiile 6, respectiv 8. Tot la 400 m liber, dar la masculin, Bogdan Vartan (Palatul Copiilor - CS Farul) a terminat pe poziţia a noua, în timp ce Sorin Bodiu (Palatul Copiilor - CS Farul) s-a clasat doar pe 19 în proba de 100 m bras.

În reuniunea din această dimineaţă, alţi sportivi constănţeni vor încerca să obţină calificarea în finalele programate în cursul după-amiezii. Astfel, vor intra în bazin Sorin Bodiu (50 m bras), Roxana Purcelea (50 m bras), Sorin Bodiu, Bogdan Vartan şi Răzvan Florea (200 m mixt) şi Anda Georgescu, Mihaela Oprescu şi Anamaria Vartan (800 m liber). În plus, ştafeta feminină de 4x100 m liber de la CS Farul va evolua direct în finală.