Real Madrid, cu un pas în semifinalele UCL

Fotbal / UEFA Champions League, sferturi de finală, manşa tur

Sport 03 Aprilie 2014 / 00:00 567 accesări

Manşa tur a sferturilor de finală din Liga Campionilor la fotbal a programat aseară, la Madrid şi Paris, ultimele două partide. La finalul acestora, doar Real Madrid se poate considera cu un pas în semifinalele competiţiei, victoria cu 3-0 de pe “Santiago Bernabeu”, din întâlnirea cu Borussia Dortmund, finalista ediţiei trecute, fiind şi o revanşă pentru eliminarea “galacticilor” din 2013, din penultimul act. La Paris, gazdele s-au impus cu 3-1, astfel că returul de la Londra se anunţă unul extrem de dificil pentru Chelsea, golul primit în prelungiri putând fi decisiv. Aseară, atacantul portughez Cristiano Ronaldo (Real Madrid) a marcat al 14-lea său gol în acest sezon de Liga Campionilor, egalând astfel recordul deţinut de Lionel Messi (FC Barcelona, sezonul 2011-2012) şi Jose Altafini “Mazzola” (AC Milan, sezonul 1962-1963). Cristiano Ronaldo a înscris în meciul 100 pe care l-a disputat în Liga Campionilor.

Rezultate - miercuri: Real Madrid - Borussia Dortmund 3-0 (Bale 3, Isco 27, Cristiano Ronaldo 57) şi Paris Saint-Germain - Chelsea Londra 3-1 (Lavezzi 3, David Luiz 61-autogol, Pastore 90+3 / Hazard 27-pen.). Meciurile retur se vor disputa marţi, 8 aprilie; marţi: FC Barcelona - Atletico Madrid 1-1 (Neymar 71 / Diego Rivas 56) şi Manchester United - Bayern Munchen 1-1 (Vidic 58 / Schweinsteiger 67). Partidele retur vor avea loc miercuri, 9 aprilie.