"Rechinii" au vrut, dar nu au putut

Fotbal / Liga I, etapa a IX-a: Rapid Bucureşti - FC Farul Constanţa 3-2

Sport 25 Septembrie 2006 / 00:00 819 accesări

Aseară, la Bucureşti, FC Farul nu a reuşit să obţină punctul mult dorit în Giuleşti, nici după despărţirea de sîrbul Momcilo Vukotic. Chiar dacă jucătorii constănţeni au condus de două ori, gazdele au revenit de fiecare dată, obţinînd în final cele trei puncte. "Rechinii" au deschis scorul în min. 25, în urma unui contraatac. Lansat de Disney, Guriţă a plecat din propriul teren, dejucînd pasul la ofsaid al defensivei giuleştene, s-a jucat cu D. Coman şi a trimis mingea în plasa porţii gazdelor. Rapidul a restabilit egalitatea în ultimul minut al primei reprize, mingea trimisă din lovitură liberă executată de Bădoi păcălindu-l pe Vlas, care a fost derutat de Zicu şi Mazilu. În prelungirile reprizei, Florin Lungu a fost la un pas de 2-1, dar a reluat peste poartă balonul, la o ieşire greşită a lui D. Coman. În repriza a doua, în min. 61, Farul a preluat din nou conducerea, Tibor Moldovan trecîndu-şi în cont un eurogol, cu un şut plasat de la marginea careului. Bucuria constănţenilor a fost însă de scurtă durată, rapidiştii egalînd la faza următoare prin Artiom Karamian. Scorul final al partidei, Rapid - Farul 3-2, a fost stabilit de Săpunaru, în min.77.

Au evoluat formaţiile - Rapid (antrenor Răzvan Lucescu): D. Coman - M. Constantin (46 Săpunaru), Maftei, I. Rada - Bădoi, C. Lazăr, N. Grigore (54 Măldărăşanu), Art. Karamian - Buga (73 Griffiths), Mazilu, Zicu; Farul (antrenor Ion Marin): Vlas - Băcilă, Gheară, Şchiopu, L. Florea - Voiculeţ, Fl. Lungu, Todoran (55 T. Moldovan), Maxim (84 M. Soare) - Disney (66 Farmache), Guriţă. Cartonaşe galbene: Zicu/ Băcilă, Todoran, Guriţă. Au arbitrat: Sebastian Colţescu (Craiova) - Claudiu Tripa (Arad) şi Cătălin Savu (Galaţi). Rezervă: Marius Bocăneală (Galaţi).