Recital HCM la debutul în noul sezon intern

Handbal (m) / Liga Naţională, prima etapă: HCM CONSTANŢA - DINAMO BUCUREŞTI 32-20

Sport 15 Septembrie 2012 / 00:00 783 accesări

Aşa cum era de aşteptat, întâlnirea dintre HCM Constanţa şi Dinamo Bucureşti, din prima etapă a Ligii Naţionale de handbal masculin, a fost un nou prilej pentru handbaliştii constănţeni de a oferi suporterilor o victorie categorică. În faţa unui adversar modest însă, care rareori a putut ţine pasul cu ritmul dictat de campionii României, HCM a obţinut un succes facil, la o diferenţă care nu mai lasă loc de multe comentarii, scor 32-20 (16-9). Chiar dacă antrenorul Zvonko Sundovski a început meciul cu o formulă complet schimbată faţă de întâlnirile cu SSV Bozen şi Tatran Presov, în primul “7“ fiind Stănescu, Sabou, Sadoveac, Csepreghi, Dragicevic, Criciotoiu şi Angelovski, HCM conducea deja cu 4-1 în min.5. Diferenţa s-a păstrat până spre finele primei reprize, când HCM s-a distanţat la 15-8, pentru ca pauza să consemneze un avans de şase lungimi, 15-9. Dinamoviştii au căzut complet în debutul actului secund, iar în următoarele 14 minute au înscris o singură dată. HCM a punctat însă de şapte ori, iar scorul în min.44 era 22-10 pentru constănţeni. Cea mai mare diferenţă s-a înregistrat în min.58, 30-16, pentru ca meciul să se încheie cu scorul de 32-20 pentru campioana României. „Mai făcusem meciuri slabe cu ei, dar mă bucur că am învins la o diferenţă confortabilă şi am putut oferi un astfel de succes suporterilor. Urmează meciuri mai grele, care vor veni şi pe fondul oboselii acumulate de deplasările pe care le vom avea“, a spus la final căpitanul Laurenţiu Toma. Pentru HCM au evoluat: Stănescu (20 intervenţii), Iancu (2 intervenţii); Csepreghi 5g, Sadoveac 5g (2x7m), Val, Toma - câte 4g, Sabou, Dragicevic şi Buricea - câte 3g, Cutura şi Humet - câte 2g, Criciotoiu 1g, Stavrositu, Angelovski.

Celelalte partide se vor desfăşura astfel - sâmbătă: CSM Bucureşti - Politehnica Timişoara (ora 17.00), Energia Tg. Jiu - CSM Ploieşti (ora 18.00); 19 septembrie: U. Cluj - HC Odorhei (ora 18.00). Partida CS Caraş Severin - Bucovina Suceava 30-23 a avut loc joi, iar meciul Potaissa Turda - Ştiinţa Bacău 22-23 a avut loc vineri.