Remiză în deschidere

Handbal (m) / „Turneul Naţiunilor” de la Doboj

Sport 24 August 2006 / 00:00 822 accesări

Handbal Club Municipal Constanţa a deschis cu un rezultat de egalitate al doilea turneu de pregătire al verii, desfăşurat la Doboj, în Bosnia-Herţegovina. În primul meci al seriei întîi, jucătorii constănţeni au remizat, scor 24-24, cu FC Porto, a doua clasată sezonul trecut în Liga Portugheză de Handbal (unul din campionatele organizate în Portugalia, acolo unde Federaţia este divizată în două ramuri). Tot meciul a fost extrem de echilibrat, cele două echipe împărţindu-şi scurtele perioade de dominare şi desprindere pe tabela de marcaj. Întîietate au avut lusitanii, care s-au distanţat la jumătatea primei reprize la 8-4, însă jucătorii noştri au revenit, terminînd la egalitate, 12-12, perioada. S-a mers apoi cap la cap pînă în min.49, cînd handbaliştii antrenaţi de Ljubomir Obradovic, Eden Hairi şi Vasile Cocuz au reuşit să rupă ritmul şi să preia conducerea cu 19-16. Din păcate, căderile de formă arătate în turneul din Germania s-au repetat şi la partida cu Porto, formaţia noastră primind cinci goluri consecutive în doar şase minute. Finalul a fost dramatic, HCM Constanţa conducînd la intrarea în ultimul minut. Portughezii au egalat, iar handbaliştii noştri au ratat ultimul atac, încheind cu un punct primul meci al turneului de la Doboj. Golurile formaţiei constănţene au fost înscrise de Stavrositu 6g, Timofte, Toma şi Dragicevic cîte 4g, Milinovic şi Muraru cîte 2g, Adzic şi Kazic cîte unul. Aseară, HCM a disputat al doilea meci al grupei, contra campioanei ţării gazdă, „Bosna” Sarajevo, iar în această seară, de la ora 21.15, este programată ultima partidă a seriei, împotriva fostei deţinătoare a Ligii Campionilor, Celje Pivovarna Lasko. Echipa constănţeană va reveni în ţară la sfîrşitul săptămînii, pentru a pregăti dubla întîlnire cu Pallamano Conversano, din turul preliminar al Ligii Campionilor.

Inspecţie EHF pentru Liga Campionilor

Sîmbătă, la ora 9.00, observatorul EHF trimis special la Constanţa pentru a se convinge de capacitatea HC Municipal de a organiza meciurile de Liga Campionilor, austriacul Helmut Horitsch, va inspecta Sala Sporturilor. “Regulamentul Ligii Campionilor este foarte précis şi trebuie respectat cu stricteţe. Vom încerca să ne ridicăm la înălţimea cerinţelor şi să dovedim, ca şi în sezoanele precedente, că putem organiza la cel mai înalt nivel un meci de cupă europeană. Sper să trecem de turul preliminar cu Pallamano Conversano şi să nu ajungem în Cupa EHF unde ar trebui să jucăm cu Hafnarfjordur. Nici nu ne gîndim la Islanda, vrem să jucăm în grupele Champions League”, spune Ion Marica, responsabilul delegat de HCM Constanţa pentru participarea în Liga Campionilor. HCM va întîlni pe Conversano în dublă manşă, pe 2 septembrie, la Constanţa, şi 9 septembrie, în Italia.