Remiză latină la Gdansk

GRUPA C: SPANIA - ITALIA 1-1 (Fabregas 64 / Di Natale 61)

Sport 11 Iunie 2012 / 00:00 332 accesări

Spania şi Italia au trebuit să se mulţumească doar cu câte un punct din cele trei acordate de UEFA pentru meciul de pe Gdansk Arena, asta în avantajul colegelor de grupă, Croaţia şi Irlanda. Granzii Grupei C au preferat să nu rişte în jocul lor de debut la turneul final, disputat aseară, pe considerentul că un punct este mai bun decât niciunul! Vicente del Bosque, selecţionerul campioanei mondiale, a surprins pe toată lumea trimiţând pe teren un prim 11 fără niciun atacant de meserie, cu Fabregas vârf împins! De partea cealaltă, Cesare Prandelli a început în sistemul 3-5-2, cu De Rossi în rol de... libero.

Neaşteptat, Italia a dictat ritmul în prima repriză, iar Cassano a făcut ce a vrut cu apărarea adversă. Ce i-a lipsit a fost însă precizia, în două rânduri. Casillas a intervenit şi el oportun, în special la lovitura de cap a lui Thiago Motta, după centrarea aceluiaşi Cassano (min. 45). Deţinătoarea titlului a replicat cu o posesie mai bună, dar numai Iniesta a pus în pericol poarta lui Buffon. Italia a avut şi un penalty neacordat, în min. 34, pentru un fault al lui Pique asupra lui Balotelli.

Spania a avansat mai mult după pauză, în timp ce Italia a preferat să acţioneze pe contraatac. Balotelli nu a reuşit să profite de o greşeală a lui S. Ramos, fiind ajuns din urmă şi deposedat de fundaşul lui Real Madrid exact când se pregătea să şuteze! A fost faza care anunţa deschiderea scorului, precedată de inspiraţia lui Prandelli. Selecţionerul Italiei l-a trimis în teren pe Di Natale, în min. 56, iar vârful lui Udinese a deschis scorul peste 5 minute, pe contraatac, după o pasă filtrantă a lui Pirlo: 1-0 pentru Italia. După trei minute, Fabregas a “penalizat” o primă gafă a defensivei adverse şi a egalat din pasa lui Silva: 1-1. Valoarea superioară a ibericilor a început să se facă simţită în jumătatea adversă, iar Fernando Torres a ratat două ocazii uriaşe, singur cu Buffon: prima oară a fost deposedat de portar, apoi a lobat mingea peste poartă. Pe final, Italia putea da lovitura, pe un contraatac purtat de Marchisio şi finalizat imprecis tot de el, după o combinaţie cu Giovinco!

Au evoluat - Spania (antrenor Vicente del Bosque): Casillas - Arbeloa, S. Ramos, Pique, Alba - Xavi, Busquets, X. Alonso - D. Silva (64 J. Navas), Fabregas (74 F. Torres), Iniesta; Italia (antrenor Cesare Prandelli): Buffon - Bonucci, De Rossi, Chiellini - Maggio, Marchisio, Pirlo, Thiago Motta (90 Nocerino), Giaccherini - Cassano (65 Giovinco), Balotelli (56 Di Natale). Cartonaşe galbene: Alba, Arbeloa, F. Torres / Balotelli, Bonucci, Chiellini, Maggio. Au arbitrat: Viktor Kassai (centru) - Gabor Eros, Gyorgy Ring (asistenţi) - Istvan Vad, Tamas Bognar (asistenţi suplimentari), toţi din Ungaria. Arbitru de rezervă: William Collum (Scoţia).